Reklama

Reklama

Elżbieta II. Wielka Brytania wezwana do zwrotu brylantu. "To krwawy diament"

W RPA narastają wezwania do oddania przez brytyjską rodzinę królewską największego na świecie znanego oszlifowanego diamentu. 500-karatowa Wielka Gwiazda Afryka została podarowana królowi Edwardowi VII z okazji jego 66. urodzin.

Znany jako Wielka Gwiazda Afryki lub Cullinan I brylant został wycięty z większego diamentu, który został wydobyty w Republice Południowej Afryki w 1905 roku i przekazany brytyjskiej rodzinie królewskiej przez władze kolonialne RPA. Obecnie jest osadzony na królewskim berle.

Żądania zwrotu Wielkiej Gwiazdy Afryki i innych diamentów nasiliły się po śmierci królowej Elżbiety II. Rozpoczęła się także dyskusja o kolonializmie. 

- Diament Cullinana musi zostać zwrócony do RPA ze skutkiem natychmiastowym - powiedział lokalnym mediom działacz Thanduxolo Sabelo, cytowany przez CNN. 

Reklama

Ponad 6000 osób podpisało petycję z prośbą o zwrot Wielkiej Gwiazdy Afryki i wystawienie jej w południowoafrykańskim muzeum.

Członek parlamentu RPA, Vuyolwethu Zungula, wezwał swój kraj do "żądania zadośćuczynienia za wszelkie krzywdy wyrządzone przez Wielką Brytanię", a także "żądania zwrotu całego złota, diamentów skradzionych przez Wielką Brytanię".

Brylant podarowany królowi Edwardowi VII

Według Royal Collection Trust, która nadzoruje kolekcję brytyjskiej rodziny królewskiej, brylant Cullinan został podarowany królowi Edwardowi VII w 1907 roku, dwa lata po jego odkryciu w prywatnej kopalni na terenie obecnej RPA. Klejnot został zakupiony przez rząd Transwalu w RPA (pod rządami brytyjskimi) i podarowany królowi Edwardowi VII jako prezent urodzinowy. 

Everisto Benyera, profesor polityki afrykańskiej z Uniwersytetu Południowej Afryki powiedział CNN, że "transakcje kolonialne są nielegalne i niemoralne". - Nasza narracja jest taka, że całe rządy Transwalu i Związku Południowej Afryki oraz towarzyszące im syndykaty górnicze były nielegalne - powiedział Benyera.

- Otrzymanie skradzionego diamentu nie zwalnia odbiorcy z zarzutów. Wielka Gwiazda to krwawy diament... Prywatna (górnicza) firma, rząd Transwalu i Imperium Brytyjskie były częścią większej sieci kolonializmu - dodał.

Największy z kamieni nazwany Wielką Gwiazdą Afryki

Diament Cullinan został pocięty na dziewięć dużych kamieni i 96 mniejszych kawałków. Największy z kamieni został nazwany Wielką Gwiazdą Afryki przez króla Edwarda VII.

Większy brylant osadzono w berle władcy z krzyżem, a drugi oszlifowany kamień osadzono w imperialnej koronie. Królowa Elżbieta II była widziana na wielu portretach noszących te klejnoty.

- Nieżyjąca królowa obnosiła się z tymi brylantami od ponad pół wieku - powiedziała CNN Leigh-Ann Mathys, krajowa rzeczniczka Economic Freedom Fighters (EFF), południowoafrykańskiej opozycyjnej partii politycznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy