Megaproces przeciwko włoskiej mafii. Ponad 2200 lat dla oskarżonych

Oprac.: Michał Blus
Zakończył się trwający trzy lata tzw. megaproces przeciwko bossom i członkom kalabryjskiej mafii, ‘Ndranghety,. Jego finał to ponad 2120 lat więzienia dla 207 oskarżonych. Łącznie na ławie oskarżonych w auli-bunkrze w mieście Lamezia Terme na południu Włoch zasiadło 338 osób. Pod każdym względem proces był rekordowy.

W procesie wydano 207 wyroków skazujących, w tym kary od 10 miesięcy do 30 lat więzienia. Wyroki zapadły po 36 dniach narady sądu - przekazał portal BBC.
Miejscem procesu była największa sala sądowa w Europie, w mieście Lamezia Terme. Ma 103 metry długości, 35 metrów szerokości i może pomieścić ponad 1000 osób. Oskarżonym towarzyszyło około 600 adwokatów. Sędziowie prowadzący sprawę zostali objęci ochroną policyjną w obawie o ich bezpieczeństwo.
Włochy. Superproces mafii. Ponad 2000 lat dla oskarżonych
Wśród najbardziej znanych osób, które zostały skazane, jest Giancarlo Pittelli, prawnik i były senator z partii Forza Italia. Pittelli usłyszał 11-letni wyrok za zmowę z organizacją o charakterze mafijnym.
Wyrok 30 lat usłyszeli bossowie kalabryjskiej mafii: Saverio Razionale, Domenico Bonavota, Paolino Lo Bianco i Antonio Vacatello.
Zarzuty obejmowały morderstwo, wymuszenia, wyłudzanie pożyczek, nadużycia władzy i pranie brudnych pieniędzy.
Wśród skazanych znaleźli się urzędnicy służby cywilnej, specjaliści z różnych branż i wysocy rangą urzędnicy, którzy byli kluczowi dla sukcesu 'Ndranghety w infiltracji gospodarki i instytucji państwowych.
Ponad 100 oskarżonych zostało uniewinnionych.
Włochy. Superproces mafiozów. W akcji 2500 funkcjonariuszy
Większość oskarżonych została aresztowana w grudniu 2019 r., po szeroko zakrojonym śledztwie obejmującym co najmniej 11 włoskich regionów, które rozpoczęło się w 2016 roku.
Około 2500 funkcjonariuszy wzięło udział w nalotach na podejrzanych w Vibo Valentia, obszarze kontrolowanym głównie przez klan Mancuso z 'Ndraghety.
Ponad 50 byłych członków mafii zgodziło się współpracować w procesie. Ich zeznania rzuciły światło na wewnętrzne funkcjonowanie jednej z najpotężniejszych włoskich mafii.
Proces ujawnił, że członkowie 'Ndranghety ukrywali broń w kaplicach cmentarnych, używali karetek pogotowia do transportu narkotyków i wykorzystywali publiczne źródła wody do uprawy marihuany.
Włochy. Ogromne zyski gangu na handlu narkotykami
Eksperci stwierdzili, że skazanie nie tylko samych mafiosów, ale także lokalnych urzędników, biznesmenów i polityków, pokazało daleko idący wpływ przestępczości zorganizowanej na włoskie instytucje.
Wywodząca się z zubożałego regionu południowych Włoch - Kalabrii - 'Ndrangheta jest uważana za jedną z najniebezpieczniejszych organizacji przestępczych na świecie. Szacuje się, że kontroluje nawet 80 proc. europejskiego rynku kokainy. Roczny obrót gangu szacuje się na około 60 miliardów dolarów (około 238 miliardów złotych).
Źródło: BBC
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!