Reklama

Reklama

Media: Xi Jinping prosił Putina, by nie zaczynał wojny przed igrzyskami

Prezydent Chin Xi Jinping poprosił Władimira Putina, by ten nie atakował Ukrainy w trakcie trwania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (4-20 lutego) - podaje Bloomberg. Według informacji agencji prezydent chce w ten sposób wzmocnić swoją polityczną pozycję przed kolejną kadencją.

14 stycznia chińskie MSZ przypomniało, że wszystkie kraje są zmuszone przestrzegać rezolucji ONZ w sprawie rozejmu olimpijskiego, który w starożytności zaczynał się na siedem dni przed igrzyskami, a kończył siedem dni po zakończeniu rywalizacji. Biorąc pod uwagę również Igrzyska Paraolimpijskie rozejm miałby trwać od 28 stycznia do 20 marca tego roku. 

Jak informuje Bloomberg, powołując się na anonimowego dyplomatę z Chin, prezydent Xi Jinping twierdzi, że konflikt w Europie to ostatnia rzecz jakiej potrzebuje. 

Rosyjskie siły przy granicy z Ukrainą

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji

Reklama

Ćwiczenia chińskich wojsk

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podpisał "rozkaz mobilizacji do ćwiczeń sił zbrojnych" i polecił im "zdwojenie wysiłków na rzecz lepszego łączenia ćwiczeń z operacjami bojowymi" w związku ze "zmieniającą się sytuacją kraju" - podały w środę chińskie media. Chińskie wojsko nasiliło też w ostatnich latach aktywność wokół Tajwanu, co tamtejsze władze uznają za próbę zastraszenia.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy