Reklama

Liderka Zielonych chwali i gani Merkel

Kanclerz Angela Merkel przeprowadziła CDU przez trudne czasy i otworzyła tę partię na nowoczesność - oświadczyła współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock.

Stwierdziła, że nie powinno się zapominać, że Merkel była pierwszą kobietą, która przewodziła CDU. Kanclerz należy się szacunek - podkreśliła szefowa Zielonych.

Równocześnie skrytykowała rządy Merkel za "fatalne wycofanie się" w polityce klimatycznej oraz azylowej.

W październikowych wyborach regionalnych w Bawarii i Hesji Zieloni poprawili swój stan posiadania w landtagach. Partia ta jest również na fali wznoszącej w ogólnoniemieckich sondażach, w których może liczyć nawet na 20 proc. poparcia.

Merkel potwierdziła w poniedziałek na konferencji prasowej nieoficjalne doniesienia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia.

Reklama

Po posiedzeniu gremiów partyjnych Merkel potwierdziła również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne. Zapowiedziała, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski.

Merkel oświadczyła, że niedawne wybory do landtagów Bawarii i Hesji powinny służyć jako punkt zwrotny dla koalicji rządzącej. W wyborach tych chadecja i socjaldemokraci ponieśli duże straty.

Kanclerz potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje, że swą kandydaturę na przewodniczącą partii zgłosiła sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oraz minister zdrowia Jens Spahn.

Wcześniej w poniedziałek dpa pisała, że na szefa CDU chce kandydować także były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz. Agencja powołała się na "otoczenie Merza". Merz, swego czasu rywal Merkel, w ostatnich latach wycofał się z aktywnego życia politycznego.

Zjazd CDU jest zaplanowany na początek grudnia w Hamburgu. Do niedawna Merkel zapowiadała, że zgłosi na nim swoją kandydaturę na przewodniczącą partii.(

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy