Reklama

Leopardy dla Ukrainy. Dpa: Boris Pistorius chce przygotować dostawę

Nowy minister obrony Boris Pistorius chce przygotować dostawę niemieckich czołgów dla Ukrainy – informuje agencja dpa. Pytany o komentarz przez "Bild am Sonntag" niemiecki minister przyznał, że polecił swojemu resortowi, "by sprawdził wszystko", "by w razie czego niepotrzebnie nie tracono czasu".

- Prowadzimy bardzo ścisły dialog w tej sprawie z naszymi międzynarodowymi partnerami, przede wszystkim z USA - zapewnił Boris Pistorius w rozmowie z "Bildem".

Koalicjanci z Zielonych i FDP wzywają kanclerza Olafa Scholza (SPD) do dostarczenia czołgów Ukrainie. Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann stwierdziła w sobotę w "Tagesschau24", że zakłada, iż ministerstwo obrony ma wiedzę, ile czołgów Leopard 2 posiadają Niemcy.

- Tu chodzi nie tylko o to, ile z nich jest sprawnych, ale które można natychmiast przetransportować. To także kwestia logistyki - dodała Strack-Zimmermann, informując, że kwestia ta powinna zostać omówiona w poniedziałek pomiędzy Pistoriusem, generalnym inspektorem Bundeswehry a przemysłem, aby decyzja mogła zostać podjęta tak szybko, jak to możliwe.

Reklama

Nowy minister obrony Niemiec. "Sprawdzana dostępność czołgów"

Ministerstwo obrony, poproszone o komentarz w tej sprawie przez dpa, nie udzieliło odpowiedzi. W piątek, podczas konferencji w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein, Pistorius zapowiedział, że Niemcy, przygotowując się do ewentualnej dostawy, muszą najpierw sprawdzić dostępność i liczbę posiadanych czołgów. Zapewnił wtedy, że decyzja odnośnie przekazania czołgów Ukrainie zostanie podjęta "tak szybko, jak to możliwe".

Powołując się na wewnętrzny dokument ministerstwa obrony, dziennik "Spiegel" poinformował, że szczegółowa lista dostępnych w zasobach Bundeswehry modeli Leopard, które można przeznaczyć do dostawy, istnieje od początku lata 2022 roku.

Boris Pistorius objął urząd w miniony czwartek, po rezygnacji ze stanowiska Christine Lambrecht. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leopard 2 | czołgi | Ukraina | ramstein | Niemcy | Boris Pistorius

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy