Reklama

Reklama

La Palma: Wulkan Cumbre Vieja zapada się. Odnotowano większy wylew lawy

Władze hiszpańskiej wyspy La Palma szacują, że lawa zalała do tej pory około 400 hektarów wyspy. Ubiegłej nocy część krateru aktywnego od ponad dwóch tygodni wulkanu osunęła się - podaje Departament ds. Bezpieczeństwa Narodowego (DSN) Hiszpanii. Do wybuchu Cumbre Vieja na La Palma doszło 19 września.

Cytowane przez portal 20 Minutos kierownictwo tej rządowej instytucji wyjaśniło, że wskutek osunięcia się fragmentu krateru doszło do połączenia kilku strumieni lawy.

La Palma. Lawa zajmuje już 40ha

Późnym wieczorem w niedzielę Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan) poinformował, że z Cumbre Vieja wydostaje się znacznie większa ilość lawy niż w poprzednich dniach.

Władze La Palmy szacują, że lawa zajmuje już około 400 hektarów wyspy, a także wdarła się w głąb oceanu na obszar o powierzchni ponad 30 hektarów.

Dwa tygodnie aktywności wulkanu na La Palma

Wskazano na nasilającą się aktywność sejsmiczną w rejonie Cumbre Vieja, gdzie pomiędzy północą a poniedziałkowym południem doszło do 33 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze miało magnitudę 3,4.

Do wybuchu wulkanu na La Palmie doszło 19 września po kilku dniach licznych wstrząsów sejsmicznych. Wcześniejsza erupcja Cumbre Vieja miała miejsce w 1971 roku.

Reklama

Czytaj też: BioNTech o szczepionce na COVID-19: W przyszłym roku konieczna nowa formuła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy