Reklama

Reklama

La Palma: Wzmożona aktywność wulkanu. Coraz więcej lawy

Trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie - jednej z Wysp Kanaryjskich. Ostatniej doby naukowcy odnotowali osiem kolejnych trzęsień ziemi o magnitudzie 3,5, co zwiększyło aktywność wulkanu - podaje "Guardian". Ognista lawa wydobywa się z wulkanu dwiema nowymi szczelinami. Do tej pory zniszczonych zostało około 1000 budynków.

Gorąca magma płynie nowymi strumieniami, które powstały wzdłuż już istniejącego. Lawa trafia prosto do Oceanu Atlantyckiego. 

Według szacunków obszar zajęty przez wulkaniczną magmę obejmuje już 20 ha. Naukowcy szacują, że wulkan do tej pory wyemitował około 80 milionów metrów sześciennych stopionej skały. 

Wzmożona aktywność wulkanu Cumbre Vieja w La Palmie jest spowodowana kolejnymi trzęsieniami ziemii, których magnituda wyniosła 3,5. Erupcja wysyła gaz i popiół na wysokość dochodząca do sześciu kilometrów. Służby monitorują poziom dwutlenku siarki w okolicy wulkany. Według ostatnich informacji nie stanowi to obecnie zagrożenia dla zdrowia. 

Reklama

Wyspa się powiększa

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wybuchł 19 września. Od tego czasu zmusił już do ewakuacji kilka tysięcy osób. Dostająca się do oceanu lawa powiększa powierzchnię wyspy La Palma. 

Gorąca lawa styka się z zimną wodą morską i ulega szybkiemu ochłodzeniu. Dzięki temu zmienia stan skupienia na stały. Powstające w ten sposób skaliste wypiętrzenie przesuwa linię brzegową La Palmy na zachód.

Z wstępnych szacunków wynika, że dodatkowego terenu jest już kilkaset akrów (1 akr to około 40 arów).

Erupcja wulkanu spowodowała podniesienie się wyspy La Palma już o 25 cm.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama