Reklama

Reklama

Książę Karol został nowym królem Wielkiej Brytanii po śmierci Elżbiety II

Karol, najstarszy syn Elżbiety II, został po jej śmieci nowym królem Wielkiej Brytanii. Nowy król Wielkiej Brytanii będzie nosił imię Karol III - potwierdził w czwartek dwór królewski.

73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii.

Elżbieta II, która panowała od 6 lutego 1952 r., zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. 

Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu. Na Pałacu Buckingham flaga został opuszczona po podaniu informacji o śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Król Karol III

Nowy król Wielkiej Brytanii będzie nosił imię Karol III - potwierdził w czwartek dwór królewski.

Karol, który przejął tron w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II, mógł przyjąć jako król inne imię, tak jak to wcześniej robili niektórzy monarchowie. Jego pełne imiona to Karol Filip Artur Jerzy, więc mógł zdecydować się na użycie któregoś z nich. Tak samo jak on zrobiła w 1952 r. królowa Elżbieta II, która po objęciu tronu zdecydowała, że pozostanie przy swoim pierwszym imieniu. 

Reklama

Królowa Elżbieta II nie żyje

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" - napisano w komunikacie Pałacu Buckingham informującym o śmierci Elżbiety II.

Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy