Reklama

Koronacja Karola III. Pałac Buckingham ujawnił kolejne szczegóły

Pałac Buckingham przedstawił kolejne szczegóły koronacji króla Karola, która odbędzie się w sobotę 6 maja w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Przekazano, że uroczystości będą trwały trzy dni, a poniedziałek 8 maja będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Sama koronacja, która jest uroczystością religijną, będzie miała miejsce 6 maja rano, a przewodniczyć jej będzie arcybiskup Canterbury Justin Welby. Jak poinformowano w sobotę, król Karol III i królowa-małżonka Camilla przejdą z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego w procesji nazywanej Procesją Króla, a po nabożeństwie koronacyjnym wrócą w większej i bardziej ceremonialnej Procesji Koronacyjnej, w której uczestniczyć będą też inni członkowie rodziny królewskiej. Następnie król, królowa i pozostali członkowie rodziny pojawią się na balkonie Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzonych przed nim ludzi.

Reklama

W niedzielę 7 maja na zamku w Windsorze odbędzie się koncert koronacyjny, na którym mają wystąpić zarówno przeszłe, jak i współczesne gwiazdy. Oprócz nich zaśpiewa specjalnie stworzony chór koronacyjny, złożony z przedstawicieli różnych lokalnych chórów z całego kraju. Kulminacją koncertu ma być pokaz świetlno-laserowy, a w tym samym czasie specjalnie podświetlone zostaną najbardziej znane budynki w Wielkiej Brytanii. Koncert będą mogli na żywo obserwować wolontariusze z różnych organizacji charytatywnych, którym patronują Karol III i Camilla, a także osoby, które wylosują darmowe wejściówki. Szczegóły dotyczące wykonawców oraz losowania wejściówek zostaną podane w późniejszym terminie.

Koronacja Karola III. Dodatkowy dzień wolny od pracy

Tego samego dnia w całym kraju odbędą się lunche koronacyjne. Podobne jak to było w czasie zeszłorocznych obchodów Platynowego Jubileuszu Elżbiety II, ludzie będą zachęcani, aby w swojej okolicy wyjść na ulice i tam wspólnie przeżywać wydarzenie, jedząc razem lunch i bawiąc się.

Poniedziałek 8 maja, który będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy, poświęcony ma być wolontariatowi. Ludzie będą zachęcani, aby tego dnia włączyć się w jakieś lokalne działania dobroczynne w swojej najbliższej okolicy, tak aby po weekendzie koronacyjnym pozostał trwały pozytywny ślad.

Karol III został królem Wielkiej Brytanii 8 września zeszłego roku, wraz ze śmiercią swojej matki Elżbiety II.

W opublikowanym przez Pałac Buckingham komunikacie nie podano, kto zostanie zaproszony na samą koronację w Opactwie Westminsterskim, ani czy w jakimkolwiek punkcie obchodów wezmą udział młodszy syn Karola III, książę Harry i jego amerykańska żona Meghan, których relacje z pozostałą częścią rodziny królewskiej są bardzo napięte.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | koronacja | król Karol III

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy