Kopacz: Metoda in vitro powinna być finansowana w ramach unii zdrowotnej
Metoda in vitro powinna być finansowana w ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej - powiedziała w czwartek wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz. Podczas konferencji, w której brała udział m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, była premier dodawała, że obywatele UE muszą mieć "szerszy dostęp do procedury wspomaganego rozrodu" przez coraz mniejsze wskaźniki urodzeń i starzejące się społeczeństwa.

W europarlamencie odbyła się konferencja z udziałem Małgorzaty Rozenek-Majdan z Fundacji MRM i ekspertów w związku ze Światowym Dniem In Vitro.
Jak mówiła Kopacz na briefingu po konferencji, obywatele UE muszą mieć szerszy dostęp do procedury wspomaganego rozrodu i pomocy finansowej państwa w tym procesie. - W Europie rodzi się coraz mniej dzieci, społeczeństwo się starzeje. Niepłodność tymczasem tak naprawdę jest dziś epidemią - powiedziała.
Ewa Kopacz o in vitro: Metoda jest promowana w katolickich krajach
Ewa Kopacz mówiła, że o tym problemie należy rozmawiać w kontekście finansowania z Europejskiej Unii Zdrowotnej. - To temat, który często poruszam. Solidarność dała o sobie znać podczas pandemii. Jeśli są kraje, które dziś nie radzą sobie w wymiarze organizacji systemu ochrony zdrowia, a leży to wyłącznie w ich narodowych kompetencjach, to są obszary, które można byłoby weprzeć na poziomie UE. W ramach unii zdrowotnej takim obszarem byłoby chociażby finansowanie metody in vitro - zaznaczyła Kopacz.
Wskazała, że w krajach tradycyjnie katolickich, jak Włochy i Hiszpania, metoda in vitro jest obecnie promowana i rodzi się dzięki niej dużo dzieci. - To pozwala tym, którzy bardzo chcą mieć własne dziecko, chcą założyć rodzinę, a nie mają możliwości finansowych, otrzymać to szczęście. To jest obowiązek rządzących, by zapewnić ku temu warunki - zaznaczyła wiceszefowa PE.
Małgorzata Rozenek-Majdan w Parlamencie Europejskim
W konferencji wzięła też udział Małgorzata Rozenek-Majdan z Fundacji MRM. Wskazała, że w latach 2013-2016 w Polsce program rządowy dotyczący wsparcia in vitro doprowadził do urodzenia ponad 22 tys. dzieci. Dlatego - jej zdaniem - Polska powinna przywrócić refundację in vitro z budżetu państwa.
- Cieszę się, że z inicjatywy wiceprzewodniczącej PE mieliśmy możliwości porozmawiania o przywróceniu refundacji in vitro z budżetu państwa. Problem z płodnością dotyczy coraz większej liczby obywateli. Ten problem się pogłębia - mówiła Rozenek-Majdan na briefingu.
Kopacz wskazała, że temat finansowania in vitro będzie nadal poruszany w Parlamencie Europejskim. - To początek drogi - podkreśliła.