Reklama

Reklama

Koniec żałoby narodowej w Wielkiej Brytanii. 250 tys. osób oddało hołd królowej

Zakończyła się żałoba narodowa wprowadzona po śmierci królowej Elżbiety II. W całej Wielkiej Brytanii we wtorek rano flagi zostały podniesione do pełnej wysokości masztu. Nie jest to jednak koniec okresu żałobnego dla wszystkich w kraju.

Choć żałoba narodowa zakończyła się wraz z dniem pogrzebu królowej Elżbiety II, to dla jej najbliższych formalny czas zadumy za zmarłą monarchinią trwać będzie jeszcze przez tydzień.

W tym czasie członkowie rodziny królewskiej nie będą uczestniczyć w żadnych publicznych wydarzeniach. Pałac Buckingham poinformował również, że pracowników dworu królewskiego, osoby pełniące oficjalne obowiązki oraz żołnierzy zaangażowanych w ceremonialne obowiązki również będzie obowiązywać przedłużony okres żałoby.

Kolejki do trumny z ciałem królowej sięgały 7,9 km

Jak poinformowała brytyjska minister kultury Michelle Donelan koło wystawionej na widok publiczny trumny z ciałem królowej Elżbiety II przeszło ponad 250 tys. osób. Minister zastrzegła jednak, że to szacunkowe liczby i cały czas liczone są dane za ostatnie godziny.

Reklama

Podana liczba jest znacznie niższa niż szacunki sprzed wystawienia trumny, które mówiły o nawet 750 tys. osób, jednak nie wynika to z braku chętnych do oddania hołdu monarchini, lecz z przepustowości Westminster Hall. 

Kolejka do sali Pałacu Westminsterskiego, gdzie wystawiona była trumna, zaczęła się tworzyć w zeszły poniedziałek, na dwa dni przed jej przewiezieniem tam, i praktycznie przez cały czas szacowany okres oczekiwania na wejście nie spadał poniżej 12 godzin. W piątek kolejka została na siedem godzin zamknięta, po tym, jak osiągnęła maksymalną przewidzianą długość - 7,9 km - ludzie sami stworzyli kolejkę do "oficjalnej" kolejki.

Trumna z ciałem Elżbiety II pozostawała w Westminster Hall od środowego popołudnia do poniedziałku rano. Przez ten czas wejście do Pałacu Westminsterskiego odbywało się non-stop. Dwukrotnie wartę przy trumnie pełnili członkowie rodziny królewskiej - w piątek wieczorem czworo dzieci Elżbiety II, a w sobotę wieczorem - ośmioro jej wnuków.

Tłumy na ulicach Londynu oglądało bądź uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych

Urząd burmistrza Londynu poinformował tymczasem, że 80 tys. osób oglądało poniedziałkowe uroczystości pogrzebowe na telebimach w Hyde Parku, 75 tys. wzdłuż trasy przejścia konduktu z trumną, zaś 60 tys. wzdłuż South Carriage Drive - alei prowadzącej przy Hyde Parku, którą jechał później karawan. 

Liczby te nie uwzględniają jednak ludzi stojących wzdłuż dalszej jego drogi - przez zachodnią część Londynu i później do Windsoru. W poniedziałek wieczorem policja podała, że wzdłuż Long Walk - 4,5-kilometrowej drogi przez park, prowadzącej do zamku w Windsorze ostatni odcinek przejazdu karawanu obserwowało 100 tys. osób, czyli trzy razy więcej niż liczy stała populacja Windsoru.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Monarchini spoczęła w kaplicy św. Jerzego

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała 70 lat i 214 dni, co oznacza, że była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii i drugim najdłużej panującym - spośród tych, których daty są udokumentowane - w historii świata, po Ludwiku XIV, królu Francji w XVII i XVIII wieku.

W poniedziałek w Opactwie Westminsterskim w Londynie oraz w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyły się uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Trumna z jej ciałem została wieczorem złożona do grobu w niewielkiej kaplicy pamięci Jerzego VI w kaplicy św. Jerzego.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy