Reklama

Reklama

Co znalazło się na trumnie królowej Elżbiety II? Specjalne życzenie nowego króla

Na specjalne życzenie nowego króla Karola III trumnę królowej Elżbiety II przyozdobiono wieńcem wykonanym z kwiatów pochodzących z królewskich ogrodów. Wieniec zawiera mirt wyhodowany z gałązki, którą królowa miała w bukiecie podczas swojego ślubu. Na trumnie znalazły się też klejnoty koronne oraz tajemnicza kartka.

W poniedziałek w Londynie odbywają się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Na specjalne życzenie syna zmarłej i nowego króla - Karola III na trumnie znalazł się wyjątkowy wieniec. Wykonano go z kwiatów i liści wyciętych z ogrodów królewskich Pałacu Buckingham, Clarence House i Highgrove House.

Rośliny dobrano ze względu na ich symbolikę. Wśród nich znajdują się liście rozmarynu i mirtu pochodzącego z rośliny wyhodowanej z gałązki, która znajdowała się w ślubnym bukiecie królowej Elżbiety II - poinformowano na oficjalnym profilu rodziny królewskiej w mediach społecznościowych. Mirt jest starożytnym symbolem szczęśliwego małżeństwa - przypominają brytyjskie media. Symboliczne w wieńcu są także liście dębu angielskiego oznaczającego siłę miłości - podał pałac.

Reklama

Pogrzeb Elżbiety drugiej. Relacja na żywo 

Wśród kwiatów znajduje się także kartka z odręczną dedykacją. Pałac na początku trzymał jej treść w tajemnicy, jednak po kilku godzinach od rozpoczęcia poniedziałkowych uroczystości postanowił ją zdradzić. "Ku pamięci kochającej i oddanej. Karol R." - brzmi napis na kartoniku.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Drogocenna korona i flaga Royal Standard

Trumnę Elżbiety II zdobią także insygnia władcy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. To cesarska korona państwowa, prawdopodobnie najbardziej znany przedmiot z klejnotów koronnych. Jej oprawa wykonana jest z litego złota, z 2868 diamentami, 269 perłami, 17 szafirami, 11 szmaragdami i czterema rubinami. Pierwotnie wykonano ją z okazji koronacji ojca królowej - króla Jerzego VI. Potem jej kształt zmieniono dla nowej królowej - Elżbiety II. 

Na trumnie położono także jabłko królewskie i berło oraz okryto ją Royal Standard - flagą reprezentującą cztery królestwa Wielkiej Brytanii. 

Elżbieta II zmarła 8 września - trzy miesiące po obchodach Platynowego Jubileuszu - w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. Oprócz piastowania tytułu królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, stała również na czele Wspólnoty Narodów, jak i patronowała ponad 600 organizacjom charytatywnym. Między innymi dlatego jej pożegnanie jest tak wyjątkowe.

Trumna z ciałem królowej spocznie w Królewskiej Krypcie na zamku Windsor. 

Zdjęcia z życia królowej Elżbiety, w tym ze ślubu z Filipem, znajdziesz TUTAJ!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy