Kolejna kara dla byłego prezydenta Gruzji. Jest wyrok
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został skazany na kolejnych dziewięć lat pozbawienia wolności za sprzeniewierzenie środków budżetowych. Polityk odsiaduje już wyrok sześciu lat więzienia. Kolejna kara oznacza, że Saakaszwili będzie mógł wyjść na wolność najwcześniej w 2030 r. Saakaszwili i jego zwolennicy argumentują, że procesy mają charakter polityczny.

Według gruzińskiej prokuratury w latach 2009-2013 na polecenie Saakaszwilego ze środków budżetowych na jego osobiste cele wydano 9 mln lari (wówczas ok. 5,4 mln USD) - podał portal Echo Kawkaza (gruzińska filia Radia Swoboda).
Polityk nie przyznaje się do winy i twierdzi, że jego proces miał charakter polityczny. Nie był obecny na rozprawie.
Saakaszwili oskarża najbogatszego Gruzina. Mówi o "mafijnym klanie"
Po ogłoszeniu wyroku w środę na sali sądowej słychać było krzyki zwolenników Saakaszwilego, którzy zarzucili sędziemu, że jest "niewolnikiem Bidziny", czyli Bidziny Iwaniszwilego, najbogatszego Gruzina i założyciela rządzącej partii Gruzińskie Marzenie - poinformowała agencja Interpressnews.
"Cóż za niespodziewany werdykt oligarchy, prawda?" - napisał w mediach społecznościowych Saakaszwili po ogłoszeniu wyroku.
"Po tym jak niczego (na mnie) nie znaleźli, skazano mnie faktycznie na dożywotni pobyt w więzieniu za wydatki urzędowe administracji prezydenckiej. Tak mafijny klan Iwaniszwilego karze za oddanie krajowi i miłość do ojczyzny" - oświadczył 57-letni polityk.
Micheil Saakaszwili kolejny raz skazany. Od 2021 roku odbywa karę
Saakaszwili, który był prezydentem Gruzji w latach 2004-2013, od jesieni 2021 r. odbywa karę więzienia m.in. za nadużywanie władzy. Były prezydent i jego zwolennicy uważają, że tamto oskarżenie również było umotywowane politycznie.
Polityk już odbywa karę sześciu lat więzienia. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku, po czym prowadził kilka strajków głodowych. Większość kary odbył w szpitalu więziennym.
Wydany w środę wyrok będzie naliczany od dnia zatrzymania polityka, więc Saakaszwili najwcześniej może wyjść na wolność 1 października 2030 roku. Wobec polityka toczą się kolejne procesy - zaznaczyło Echo Kawkaza.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!