Katastrofa śmigłowca w Browarach. Akt oskarżenia skierowany do sądu

Oprac.: Joanna Mazur
Do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko pięciu funkcjonariuszom Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Ma to związek z katastrofą śmigłowca, który w styczniu 2023 roku rozbił się w Browarach. W wypadku zginęło m.in. kierownictwo tamtejszego MSW. Czterem osobom postawiono zarzut naruszenia zasad bezpieczeństwa transportu lotniczego, a jedna jest oskarżona o zaniedbanie.

Wraca sprawa katastrofy helikoptera, którym podróżowali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Maszyna rozbiła się w Browarach pod Kijowem w styczniu 2023 roku.
W czwartek biura Prokuratora Generalnego Ukrainy przekazało w mediach społecznościowych, że do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko pięciu funkcjonariuszom Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Ukraina. Katastrofa helikoptera w Browarach. Akt oskarżenia skierowany do sądu
Jak przypomniano, dochodzenie przedprocesowe zostało zakończone przez grupę Głównych Wydziałów Śledczych SBI i SBU w listopadzie ubiegłego roku. Podejrzani, ich obrońcy i pokrzywdzeni zapoznali się z aktami sprawy karnej.
"Czterem funkcjonariuszom Departamentu Lotnictwa i Poszukiwań Powietrznych Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz specjalnemu oddziałowi lotnictwa służby operacyjno-ratowniczej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych postawiono zarzuty naruszenia zasad bezpieczeństwa transportu lotniczego, co spowodowało śmierć ludzi" - przekazano w komunikacie.
Z kolei szef służby bezpieczeństwa lotów tej samej jednostki został oskarżony o zaniedbanie, które spowodowało poważne konsekwencje. Ukrainska Prawda dodaje, że w śledztwo dotyczące katastrofy śmigłowca zaangażowani byli zagraniczni eksperci, w tym także przedstawiciele francuskiej firmy - producenta maszyny.
Browary. Katastrofa helikoptera rządowego. Zginął szef MSW Ukrainy
W styczniu ubiegłego roku kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy miało odwiedzić obwody charkowski i dniepropietrowski. Jednak ze względu na trudne warunki pogodowe śmigłowiec leciał na bardzo niskiej wysokości. Załoga nie posiadała jednak odpowiednich zezwoleń na latanie w złych warunkach.
Pilot maszyny próbował ominąć jeden z wielopiętrowych budynków, jednak kiedy gwałtownie poderwał helikopter, stracił orientację i doprowadził do katastrofy. Rządowa maszyna uszkodziła przedszkole, pobliskie bloki i samochody. W katastrofie lotniczej zginęło 15 osób, z czego 10 znajdowało się na pokładzie. Rannych zostało 31 osób.
Wśród ofiar był szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski oraz jego zastępcy - Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz.
Źródła: Ukrainska Prawda, Interia
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!