Reklama

Iran obiecuje zemstę na "Charlie Hebdo". Za karykatury Chameneiego

Muzułmanie "prędzej czy później" zemszczą się na francuskim magazynie satyrycznym "Charlie Hebdo" za opublikowanie karykatur najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego - przekazał we wtorek szef irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) gen. Hossein Salami. Teheran już wcześniej zagroził Francji konsekwencjami i uznał publikację za "obraźliwą".

"Charlie Hebdo" to francuski magazyn satyryczny. Gazeta opublikowała w ubiegłym tygodniu dziesiątki karykatur wyśmiewających najwyższą postać religijną i polityczną w republice islamskiej - Alego Chameneiego.  

Była to część konkursu, który ogłoszono 16 grudnia w celu wsparcia protestów po śmierci Mahsy Amini. Francuski magazyn zaznaczył, że konkurs miał na celu "wsparcie dla wysiłków Irańczyków walczących o swoją wolność".

Iran obiecuje zemstę na "Charlie Hebdo" za karykatury Chameneiego

Irański generał Hossein Salami przypomniał we wtorek los pisarza Salmana Rushdiego, który w sierpniu ub. r. w USA został zaatakowany sztyletem i ciężko raniony, gdy przygotowywał się do spotkania z czytelnikami.

Reklama

"Popełniliście wielki błąd, ale prędzej czy później muzułmanie się zemszczą, a wy możecie aresztować mścicieli, ale martwi nie wrócą do życia" - podkreślił Salami i dodał: "odsyłam Francuzów i dyrektorów tej instytucji (Charlie Hebdo) do losu Salmana Rushdiego".

W 1989 r. Ajatollah Chomeini , ówczesny najwyższy przywódca Iranu, ogłosił fatwę, czyli edykt religijny, który wzywał do zamordowania Rushdiego i wszystkich osób zaangażowanych w publikację książki za bluźnierstwo.

Przypomnijmy, że w styczniu 2015 r. dwóch sprawców identyfikujących się z Al-Kaidą wdarło się do redakcji "Charlie Hebdo" w Paryżu, zabijając 12 osób i raniąc kilka kolejnych

Była to ich zemsta za publikowane przez tygodnik karykatury Mahometa, co według muzułmanów było bluźnierstwem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Iran | "Charlie Hebdo" | ali chamenei | karykatury

Reklama

Reklama

Reklama