Gigantyczne kangury odkryte w Australii. Wyginęły w tajemniczy sposób

Karina Jaworska

Oprac.: Karina Jaworska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
581
Udostępnij

Trzy nowe gatunki prehistorycznych, wielkich kangurów odkryli naukowcy. Jeden z nich był dwa razy cięższy i znacznie większy od dzisiejszych przedstawicieli tych torbaczy. Inny natomiast poruszał się na czterech łapach i raczej unikał skakania. Naukowców zdumiała świetna umiejętność tych dawnych zwierząt do życia w różnych środowiskach, dlatego ich wymarcie może wiązać się z większą tajemnicą.

Naukowcy zidentyfikowali trzy nowe gatunki kangurów
Naukowcy zidentyfikowali trzy nowe gatunki kangurów123RF/PICSEL

Naukowcy zidentyfikowali trzy nowe gatunki prehistorycznych kangurów. Jak wynika z informacji podanych w poniedziałek w czasopiśmie "Megataxa", zwierzęta te zamieszkiwały obszary Australii i Nowej Gwinei. Jak zaznaczono, badania nad kangurami były bardzo trudne aż do momentu odkrycia kilku kompletnych, skamieniałych szkieletów. Odkrycia dokonali paleontologowie pracujący nad jeziorem Callabonna w południowej Australii.

Trzy nowe gatunki kangurów gigantów. Jeden mierzył ponad dwa metry

Analizą zajął się zespół pod kierownictwem Isaaca Kerra z Uniwersytetu Flinders. Ustalił, że kangury należały do grupy tzw. Protemnodonów. Według ich danych kangury te były znacznie bardziej przysadziste i muskularne od przedstawicieli tych zwierząt widywanych obecnie.

Naukowcy stwierdzili, że trzy nowoodkryte gatunki znacznie różniły się formą skakania i zamieszkiwały inne środowiskowo obszary. Jeden gatunek wyróżniał się szczególnie: mierzył ponad dwa metry i osiągał wagę nawet 170 kilogramów. Mimo dużej masy budowa jego dolnych kończyn pomagała mu skakać szybko i na długie dystanse.

- Pomogłoby to mu przemieszczać się między źródłami pożywienia i wody w otwartym, suchym siedlisku w środkowej Australii - wyjaśnił szef zespołu badaczy w rozmowie z CNN. Gigantyczny kangur dostał łacińską nazwę Viator, nawiązującą do podróżnika, wędrowca. Zwierzęta podróżowały w stadach.

Nietypowy kangur odkryty w Australii. Chodził na czterech nogach

Pozostałe dwa kangury otrzymały nazwy Mamkurra i Dawsonae. Ten pierwszy nie był jednak "typowym" kangurem, ponieważ głównie przemieszczał się na czterech kończynach. "Duży, ale o grubych kościach i mocny kangur, prawdopodobnie poruszał się dość wolno i był nieefektywny. Mógł podskakiwać rzadko, być może po prostu wtedy, gdy był zaskoczony" - stwierdzili naukowcy.

O trzecim kangurze wiadomo najmniej, ponieważ naukowcy dysponowali najmniejszymi zasobami jego skamieniałości. Jednakże nie był najpewniej aż tak charakterystyczny, jak poprzednia dwójka. Miał on skakać w średnim tempie i nie odznaczać się wyjątkową wielkością.

W opisie badania podkreślono, że niezwykle ciekawe okazały się możliwości przystosowania tych kangurów do różnych środowisk naturalnych. Podobno potrafiły zaadaptować się dużo bardziej niż przypuszczano. W związku z tym naukowcy mają nadzieję, że te początkowe badania doprowadzą do ustalenia jasnych przyczyn, dlaczego zwierzęta te wyginęły.

***

Przeczytaj również nasz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ireneusz Raś: Aborcja nie jest OK
      Ireneusz Raś: Aborcja nie jest OKRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      370
      Super
      relevant
      116
      Hahaha
      haha
      31
      Szok
      shock
      31
      Smutny
      sad
      16
      Zły
      angry
      17
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      581
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na