Finlandia: Prezydent o negocjacjach z Turcją. "To będzie czas na poważną rozmowę"

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
792
Udostępnij

Prezydent Finlandii mówił w wywiadzie o kwestii dołączenia tego kraju do NATO i trudnych negocjacjach z Turcją. - Jeśli do czasu lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie kwestia ratyfikacji przez Turcję naszego członkostwa nie posunie się naprzód, to czas na ważną dyskusję z Erdoganem - powiedział Sauli Niinisto. - Jak "mężczyzna z mężczyzną" - dodał.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto
Prezydent Finlandii Sauli NiinistoViktor KovalchukPAP

Prezydent był gościem wieczornego programu telewizji Yle. Przyznał, że do tej pory "z dystansem" podchodził do trudnych negocjacji z Turcją ws. ratyfikacji, tak aby nie nie stwarzać wrażenia, że Finlandia "błaga" o członkostwo.

Według niego, nie ma też "oznak", aby za odwlekaniem przez Turcję przypieczętowania członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu, miał stać Władimir Putin. Ma to związek z "wewnętrzną polityką Turcji" - odparł ucinając spekulacje. W połowie maja w Turcji odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne (o miesiąc szybciej niż wcześniej zaplanowano).

Prezydent Niinisto potwierdził również, że w dalszym ciągu celem Finlandii jest przede wszystkim wejście do NATO wspólnie ze Szwecją. Przyznał, że to tylko "w retoryce Turcji pozycje Szwecji i Finlandii są odmienne".

Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Napięcia z Turcją

W ostatnich tygodniach wzrosły napięcia na linii Sztokholm-Ankara. W ubiegły weekend w szwedzkiej stolicy miały miejsce antytureckie protesty, a przed ambasadą Turcji spalono Koran. Wcześniej przed sztokholmskim ratuszem wywieszono do góry nogami kukłę przedstawiającą przywódcę Turcji Recepa Tayipa Erdogana.

Po tych wydarzeniach odwołane zostały wizyty szwedzkich i fińskich polityków w Ankarze, a strona turecka oświadczyła, że nie poprze wniosku Szwedów o akcesję do NATO i zrywa trójstronne rozmowy.

Dotychczas 28 spośród 30 członków Sojuszu ratyfikowało członkostwo Finlandii i Szwecji. Nie zrobiły tego tylko Turcja i Węgry (te mają to zrobić, jak wcześnie zapowiadano w lutym). Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi - na szczeblu rządowym - dialog z Finlandią i Szwecją postulując zmiany w polityce Helsinek i Sztokholmu (w szczególności) wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, stanowiących, jej zdaniem, dla Turcji zagrożenie terrorystyczne. Domaga się też ekstradycji z tych krajów niektórych opozycyjnych aktywistów. 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Były minister obrony w "Gościu Wydarzeń": Putin musi przegrać tę wojnę
      Były minister obrony w "Gościu Wydarzeń": Putin musi przegrać tę wojnęPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      556
      Super
      relevant
      83
      Hahaha
      haha
      83
      Szok
      shock
      39
      Smutny
      sad
      14
      Zły
      angry
      17
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      792
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na