Drapieżniki i ofiary w jednej norze. Naukowcy zaobserwowali dziwne zachowanie zwierząt

Marta Stępień

Oprac.: Marta Stępień

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
890
Udostępnij

Naukowcy zaobserwowali niecodzienne zachowanie zwierząt w Kenii. Fotopułapki zostały ustawione przed pięcioma legowiskami hien. Wkrótce zauważono, że w dwóch z nich żyją trzy różne gatunki zwierząt. - Hieny, guźce i jeżozwierze postanowiły zamieszkać razem i nie pozjadały się - komentują badacze.

Naukowcy odkryli, że w legowiskach hien mieszkały jeszcze dwa inne gatunki zwierząt
Naukowcy odkryli, że w legowiskach hien mieszkały jeszcze dwa inne gatunki zwierzątSYLVAIN CORDIER/Biosphoto/TwitterAFP

Nietypowe zachowanie odkryto podczas monitorowania legowisk zwierząt w rezerwacie dzikiej przyrody w Kenii. Fotopułapki rejestrowały, co dzieje się na zewnątrz jam w latach 2016-2021 - wynika z badania opublikowanego w "African Journal of Ecology".

Okazało się, że hieny dzieliły swoje schronienia z innymi gatunkami zwierząt. W jednym z zagłębień mieszkało siedem tych drapieżników, trzy guźce i dwa jeżozwierze, a w drugim - jedenaście hien, sześć guźców i dwa jeżozwierze.

Zwierzęta żyły razem przez kilka miesięcy. Co ciekawe, czasem wychodziły i wchodziły tym samym wejściem w odstępie zaledwie kilku minut.

- Jest prawdopodobne, że oddzielne komory wewnątrz nor pozwoliły stworzeniom zachować pewien dystans od siebie, co oznacza, że były bardziej sąsiadami niż współlokatorami - powiedział jeden z badaczy Marc Dupuis-Desormeaux.

Jednak nawet przy pewnej separacji, nie jest jasne, dlaczego afrykańskie zwierzęta - zarówno drapieżniki, jak i ofiary - zdecydowały się żyć w tak bliskiej odległości od siebie - zauważa dziennik "The Miami Herald".

Dlaczego hieny, guźce i jeżozwierze zamieszkały razem?

Jedna z teorii głosi, że zarówno hieny, jak i guźce oraz jeżozwierze mają predyspozycje do obrony. Mogą użyć swoich ostrych zębów, czy też kłów.

- Ofiara bez podobnych zdolności obronnych prawdopodobnie nie zaryzykowałaby towarzystwa hien - stwierdził Dupuis-Desormeaux.

Jak wynika z obserwacji, hieny żyjące z guźcami i jeżozwierzami miały nie zjadać tych gatunków, tak jak robiły to inne. To sugeruje, że zwierzęta w pewnym stopniu selekcjonowały swoje zdobycze.

Naukowcy podkreślają jednak, że zwierzęta są aktywne o różnych porach dnia i nocy, co oznacza, że nie zawsze znajdowały się w jamach w tym samym czasie.

- Hieny i jeżozwierze są głównie nocne, a guźce - dzienne, więc wspólne legowiska mogą być zajmowane na zasadzie podziału czasu - stwierdzili badacze, zastrzegając jednak, że istnieją dowody na to, że wszystkie trzy gatunki przebywały w norach w tym samym czasie.

"Zwierzęta się pożegnały, a sojusz się zakończył"

Jedną z przyczyn, dla których jeden z gatunków nie zdecydował się ostatecznie wykopać sobie innego schronienia, jest twarda gleba w porze suchej. - Zwierzęta pożegnały się ze sobą, gdy nadeszły deszcze, a gleba zmiękła. Sojusz się zakończył - podsumowali naukowcy.

Dzielenie legowisk obserwowano już wcześniej u innych gatunków, ale nadal niewiele wiadomo na temat tego zjawiska np. w Afryce Subsaharyjskiej.

Jak wynika z badania opublikowanego w 2019 roku w czasopiśmie "Behavioural Processes", borsuki, lisy, kuny leśne i jeżozwierze żyły w tym samym systemie nor na zboczach wzgórz we Włoszech.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Profesor Auleytner w "Gościu Wydarzeń": Inflacja zniszczyła program 500 plus
      Profesor Auleytner w "Gościu Wydarzeń": Inflacja zniszczyła program 500 plusPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      478
      Super
      relevant
      177
      Hahaha
      haha
      77
      Szok
      shock
      93
      Smutny
      sad
      42
      Zły
      angry
      23
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      890
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na