Językami urzędowymi w Kenii są języki: angielski i swahili. Waluta obowiązująca w Kenii to szyling kenijski.
Kenia ma populację
przekraczającą 55 milionów ludzi. Waluta obowiązująca w Kenii to
szyling kenijski (KES). Stolicą kraju jest Nairobi, które jest także
największym miastem i głównym centrum gospodarczym oraz kulturalnym. W Nairobi znajduje się również jedna z kilku
głównych siedzib ONZ na świecie. Drugim co do wielkości miastem jest Mombasa.
Kenia - położenie i klimat
Kenia to kraj afrykański, który leży nad Oceanem Indyjskim. Przez jej terytorium przebiega Wielki Rów Wschodni. Państwo graniczy z Etiopią, Sudanem Południowym, Somalią, Ugandą i Tanzanią.
Warunki pogodowe w Kenii jest zróżnicowany. Na wybrzeżu panuje klimat tropikalny, z gorącymi i wilgotnymi warunkami przez cały rok. W regionach centralnych, zwłaszcza w okolicach Nairobi, klimat jest umiarkowany.
Z kolei na północy kraju, gdzie dominują pustynie i półpustynie, klimat jest suchy i gorący, a w zachodniej części - wilgotny i ciepły. W Keni występują dwie pory roku - deszczowa i sucha.
Najwyższym wzniesieniem w Kenii jest Mount Kenya. Jej najwyższe trzy wierzchołki to: Batian (5199 m n.p.m.), Nelion (5188 m n.p.m.) i Point Lenana (4985 m n.p.m.).
Kenia - ustrój polityczny
Kenia jest demokratyczną republiką prezydencką, która należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Kraj jest podzielony na hrabstwa, którymi zarządzają gubernatorzy oraz lokalne rządy.
Na czele państwa stoi prezydent (wybierany na pięć lat), który kieruje również rządem. Od 2022 r. prezydentem państwa jest William Ruto.
Władzę ustawodawczą sprawuje w Kenii dwuizbowy parlament.
Władza sądownicza jest niezależna i obejmuje Sąd Najwyższy, sądy apelacyjne oraz sądy niższej instancji.
Kenia - gospodarka krajowa
Sektor rolniczy odgrywa kluczową rolę w gospodarce Kenii. Produktami eksportowymi Kenii są m.in. kawa, warzywa i owoce. Kraj jest jednym z największych eksporterów herbaty na świecie oraz czołowym producentem kwiatów ciętych.
Kenia przyciąga także co roku rzesze turystów z całego świata, co wzmacnia jej gospodarkę.
Kraj - w porównaniu do sąsiednich państw w Afryce Wschodniej - stale się rozwija.
W XIX wieku Kenia stała się celem europejskiej kolonizacji. W 1895 roku Brytyjczycy ustanowili Protektorat Afryki Wschodniej, a w 1920 roku kolonię Kenii.
Działalność ruchów niepodległościowych w kraju nasiliła się po II wojnie światowej i doprowadziła do uzyskania niezależności od Wielkiej Brytanii w 1963 roku. Wówczas Jomo Kenyatta został pierwszym prezydentem Kenii.