Reklama

Kenia

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 (10:35)AktualizacjaPoniedziałek, 17 czerwca 2024 (13:34)

Kenia leży w Afryce Wschodniej. Kraj jest republiką demokratyczną, na czele której stoi prezydent. Państwo uzyskało niezależność od Wielkiej Brytanii w 1963 roku. Kenia - mimo wielu wyzwań politycznych i gospodarczych - pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych krajów we wschodniej części Afryki.

Żyrafa na tle Mount Kenya.
Żyrafa na tle Mount Kenya./Ian Cumming/Design Pics RM/East News/East News

Kenia

  • Stolica:Nairobi
  • Powierzchnia:582 650 km²
  • Ludność:55,8 mln
Językami urzędowymi w Kenii są języki: angielski i swahili. Waluta obowiązująca w Kenii to szyling kenijski.

Kenia ma populację przekraczającą 55 milionów ludzi. Waluta obowiązująca w Kenii to szyling kenijski (KES). Stolicą kraju jest Nairobi, które jest także największym miastem i głównym centrum gospodarczym oraz kulturalnym. W Nairobi znajduje się również jedna z kilku głównych siedzib ONZ na świecie. Drugim co do wielkości miastem jest Mombasa.

Kenia - położenie i klimat

Kenia to kraj afrykański, który leży nad Oceanem Indyjskim. Przez jej terytorium przebiega Wielki Rów Wschodni. Państwo graniczy z Etiopią, Sudanem Południowym, Somalią, Ugandą i Tanzanią.

Warunki pogodowe w Kenii jest zróżnicowany. Na wybrzeżu panuje klimat tropikalny, z gorącymi i wilgotnymi warunkami przez cały rok. W regionach centralnych, zwłaszcza w okolicach Nairobi, klimat jest umiarkowany.

Z kolei na północy kraju, gdzie dominują pustynie i półpustynie, klimat jest suchy i gorący, a w zachodniej części - wilgotny i ciepły. W Keni występują dwie pory roku - deszczowa i sucha.

Najwyższym wzniesieniem w Kenii jest Mount Kenya. Jej najwyższe trzy wierzchołki to: Batian (5199 m n.p.m.), Nelion (5188 m n.p.m.) i Point Lenana (4985 m n.p.m.).

Kenia - ustrój polityczny

Kenia jest demokratyczną republiką prezydencką, która należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Kraj jest podzielony na hrabstwa, którymi zarządzają gubernatorzy oraz lokalne rządy. 

Na czele państwa stoi prezydent (wybierany na pięć lat), który kieruje również rządem. Od 2022 r. prezydentem państwa jest William Ruto.

Władzę ustawodawczą sprawuje w Kenii dwuizbowy parlament.

Władza sądownicza jest niezależna i obejmuje Sąd Najwyższy, sądy apelacyjne oraz sądy niższej instancji.

Kenia - gospodarka krajowa

Sektor rolniczy odgrywa kluczową rolę w gospodarce Kenii. Produktami eksportowymi Kenii są m.in. kawa, warzywa i owoce. Kraj jest jednym z największych eksporterów herbaty na świecie oraz czołowym producentem kwiatów ciętych. 

Kenia przyciąga także co roku rzesze turystów z całego świata, co wzmacnia jej gospodarkę.

Kraj - w porównaniu do sąsiednich państw w Afryce Wschodniej - stale się rozwija.

Kenia - historia

W XIX wieku Kenia stała się celem europejskiej kolonizacji. W 1895 roku Brytyjczycy ustanowili Protektorat Afryki Wschodniej, a w 1920 roku kolonię Kenii.

Działalność ruchów niepodległościowych w kraju nasiliła się po II wojnie światowej i doprowadziła do uzyskania niezależności od Wielkiej Brytanii w 1963 roku. Wówczas Jomo Kenyatta został pierwszym prezydentem Kenii.
Temat Kenia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport

Kenia - Wiadomości

Wtorek, 25 czerwca 2024 (15:21)
Co najmniej 10 osób zginęło podczas tłumienia protestów przeciwko wprowadzeniu ustawy o nowych podatkach - donosi agencja Reutera, powołująca się na kenijskie służby. Demonstranci wdarli się do...
Piątek, 7 czerwca 2024 (07:50)
Jeśli wkrótce w Ukrainie nie zapanuje pokój, ucierpią wszyscy, nawet jeśli mieszkają tysiące kilometrów od Kijowa i uważają, że toczące się tam walki nie mają z nimi nic wspólnego - ostrzega słynny...
Niedziela, 19 maja 2024 (06:38)
W najbliższych dniach do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Kenii William Ruto. Członkowie Partii Demokratyczne, którą reprezentuje Joe Biden oskarżyli przewodniczącego Izby Reprezentantów Mike'a...
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (11:50)
Co najmniej 45 osób zginęło w wyniku przerwania tamy w Kenii. Według lokalnych władz ofiar może być więcej. Trwa akcja ratunkowa. Afrykański kraj zmaga się z potężnymi ulewami, które już wcześniej...
Czwartek, 18 kwietnia 2024 (20:25)
Katastrofa wojskowego helikoptera w Kenii. Zginął generał Francis Ogolla, naczelny dowódca kenijskich sił zbrojnych. Maszyna z nieznanych przyczyn runęła na ziemię w trakcie lotu w ramach misji...

Kenia - Wideo

Wtorek, 15 stycznia 2019 (17:15)
W stolicy Kenii, Nairobi, doszło we wtorek do terrorystycznego ataku na ekskluzywny hotel Dusit. Rejon hotelowych budynków zablokowała policja. Media informują, że grupa uzbrojonych ludzi wciąż...