Reklama

Reklama

Departament Stanu USA: Nie planujemy wycofania sił z Polski

- Doniesienia o tym, że przygotowujemy opcje wycofania sił USA ze wschodniej flanki NATO są nieprawdziwe - powiedziała w piątek wysoka przedstawicielka Departamentu Stanu. Dodała, że kwestia rozlokowania sił jest sprawą całego Sojuszu.

- Dziś pojawiły się prasowe doniesienia o tym, że administracja amerykańska przygotowuje opcje wycofania sił USA w Europie Wschodniej w ramach przygotowań do dyskusji z Rosją. Chcę absolutnie jasno stwierdzić, że te informacje są nieprawdziwe - powiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu USA podczas telefonicznego briefingu.

Decyzje nie będą podejmowane bez rozmów z sojusznikami

Jak dodała, sprawa rozlokowania sił w regionie jest kwestią całego Sojuszu i decyzje w tej sprawie nie będą podejmowane bez rozmów z sojusznikami. Inny przedstawiciel resortu zdementował też informacje, że liczba żołnierzy USA w Polsce będzie przedmiotem rozmów z Rosją.

Reklama

Podkreśliła też, że USA zarówno publicznie, jak i w prywatnych rozmowach ostrzegły Rosję, że wzmocni swoje siły na wschodniej flance, jeśli Kreml zdecyduje się na ponowną agresję przeciwko Ukrainie.

Reklama

Reklama

Reklama