Reklama

Chiny: "Ćwiczenia uderzeniowe" wokół Tajwanu. Powodem rzekome prowokacje

Chińskie wojsko przeprowadziło w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe". Uzasadnieniem działań armii miały być "prowokacje" władz z Tajpej oraz Waszyngtonu - poinformowała agencja Reutera.

 Chińska armia poinformowała w oświadczeniu o przeprowadzeniu "łączonych patroli sprawdzających gotowość bojową oraz łączonych ćwiczeń uderzeniowych" wokół Tajwanu, bez podania dokładnej lokalizacji manewrów.

"To odpowiedź na obecną eskalację i prowokacje ze strony USA i Tajwanu; nasze siły podejmą wszelkie niezbędne środki do ochrony naszej niepodległości i terytorialnej integralności" - dodano.

Sprzedaż amerykańskiej broni punktem spornym

Stany Zjednoczone - pomimo braku formalnych stosunków dyplomatycznych - są najważniejszym międzynarodowym sojusznikiem i dostawcą broni dla Tajwanu. Sprzedawanie Tajpej amerykańskiej broni jest stałym punktem spornym stosunków Pekinu z Waszyngtonem - przypomniał Reuters.

Reklama

Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem, który zdecydowanie kwestionuje roszczenia Chin do swojego terytorium, podkreślając, że tylko 23 mln mieszkańców wyspy może decydować o swojej przyszłości. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tajwan | Chiny | sprzęt wojskowy | USA | ćwiczenia wojskowe

Reklama

Reklama

Reklama