Reklama

Reklama

Chile: Pożar na Wyspie Wielkanocnej. Uszkodzone słynne posągi

Na Wyspie Wielkanocnej należącej do Chile wybuchł pożar. Żywioł spowodował liczne zniszczenia. Uszkodził m.in. tajemnicze, wyrzeźbione w kamieniu słynne posągi. Jak poinformował burmistrz wyspy Pedro Edmunds, niektóre z nich zostały nieodwracalnie zwęglone.

Pożar wybuchł w poniedziałek i objął prawie 60 hektarów terenu - przekazała Carolina Perez Dattari, przedstawicielka urzędu ds. dziedzictwa kulturowego Chile.

Według wstępnych ustaleń ogień został celowo podłożony w okolicach wulkanu Rano Raraku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Burmistrz wyspy Pedro Edmunds powiedział lokalnym mediom, że zniszczenia spowodowane przez pożar są nieodwracalne.

Słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej

Należąca do Chile Wyspa Wielkanocna leży w południowej części Oceanu Spokojnego. Znajduje się na niej prawie 1000 megalitów, znanych pod nazwą Moai. Mają ok. 4 metrów wysokości. Ponad 500 lat temu polinezyjskie plemię Rapa Nui wyrzeźbiło w nich wielkie głowy. 

Reklama

Zdaniem naukowców figury przedstawiają dusze przodków członków plemienia. Każda z nich była uważana za inkarnację danej osoby - podaje BBC.

Jeden z posągów znajduje się obecnie w Muzeum Brytyjskim. W 2018 roku rząd Chile poprosił o jego zwrot. Po pożarze burmistrz wyspy stwierdził, że wolałby pomoc finansową muzeum, która zostałaby wykorzystana w celu konserwacji pozostałych na wyspie pomników. 

Reklama

Reklama

Reklama