- serce życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. To tutaj mieszczą się siedziby najważniejszych instytucji rządowych.
Językiem urzędowym Chile jest
hiszpański. Używa się go w życiu codziennym, w edukacji i administracji. Oprócz hiszpańskiego
wielu mieszkańców mówi także w językach rdzennych. Około
trzy czwarte mieszkańców Chile to Metysi. Waluta oficjalna w Chile to
peso chilijskie (CLP).
Chile - położenie i klimat
Chile charakteryzuje się ogromną różnorodnością klimatyczną. Na północy kraju znajduje się pustynia Atakama, w centralnej części panuje klimat podzwrotnikowy morski, a na południu klimat staje się wilgotny i chłodny. Można zaobserwować tam częste opady deszczu i niższe temperatury.
Chile leży w strefie, która jest aktywna sejsmicznie.
Chile - ustrój polityczny
Chile jest republiką o ustroju prezydenckim. Na czele państwa stoi prezydent, który jest jednocześnie szefem rządu i pełni funkcję głowy całego kraju. Aktualnie prezydentem jest Gabriel Boric. Prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych.
Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu (Kongresu Narodowego). Składa się on z Izby Deputowanych i Senatu.
Pod względem administracyjnym Chile dzieli się na 13 regionów i 50 prowincji. Kraj charakteryzuje się stabilnym systemem politycznym opartym na podziale władzy i poszanowaniu praw obywatelskich.
Chile - gospodarka krajowa
Gospodarka Chile jest jedną z lepiej prosperujących w Ameryce Południowej. Ważną gałęzią gospodarczą jest przemysł wydobywczy. Kraj jest największym na świecie producentem i eksporterem miedzi. Chile eksportuje także lit i srebro.
Chile jest też liderem w produkcji energii odnawialnej.
Do innych krajów sprzedaje się także produkty rolne - w tym owoce, wino i ryby.
Gospodarka Chile jest silnie zintegrowana z rynkami międzynarodowymi. Państwo ma stosunkowo niskie bezrobocie i stabilny wzrost gospodarczy, co pozwala mieszkańcom na wysoki poziom życia w porównaniu z innymi krajami w tym regionie.
W 1541 roku hiszpański konkwistador Pedro de Valdivia założył Santiago, co rozpoczęło okres kolonizacji hiszpańskiej, który trwał ponad dwa wieki. Chile ogłosiło niepodległość od Hiszpanii w 1818 roku.
Wiek XX był dla Chile czasem zmian politycznych i społecznych. Okres ten obejmował m.in. rządy socjalistycznego prezydenta Salvadora Allende i dyktaturę generała Augusto Pinocheta.
W 1990 roku Chile stało się jednym z najbardziej stabilnych i rozwiniętych państw Ameryki Łacińskiej z dynamicznie rozwijającą się gospodarką i rosnącym znaczeniem na arenie międzynarodowej. Dziś kraj jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji (m.in. OECD).