Reklama

Belgia: Popełnił samobójstwo po rozmowach z chatbotem

Belgijski dziennik "La Libre" poinformował o samobójstwie, do którego doprowadzić miała wielotygodniowa rozmowa mężczyzny z chatbotem "Elizą" firmy Chai. Trzydziestokilkulatek stwierdził, że poświęci swoje życie, jeśli sztuczna inteligencja obieca, że pomoże uratować świat przed zagładą.

30 listopada 2022 roku sztuczna inteligencja (AI) wkroczyła w życie milionów ludzi dzięki kalifornijskiemu start-upowi OpenAI i jego oprogramowaniu ChatGPT. Technologia polega na udostępnieniu platformy sztucznej inteligencji umożliwiającej generowanie przez komputer odpowiedzi na żądanie.

Trzydziestokilkuletni ojciec dwójki małych dzieci, który dwa lata temu zaczął niepokoić się klimatem i przyszłością naszej planety, jak powiedziała gazecie jego żona, zaczął izolować się od swojej rodziny i twierdził, że jedynie technologia oraz AI mogą uratować świat od katastrofy.

Reklama

Belgia: Popełnił samobójstwo po rozmowach z chatbotem

Wielotygodniowe rozmowy z chatbotem doprowadziły ostatecznie do tego, że mężczyzna popełnił samobójstwo. "W pewnym momencie mężczyzna zasugerował poświęcenie się, jeśli 'Eliza' pomoże ocalić ludzkość za pomocą sztucznej inteligencji. Chatbot zdawał się go do tego zachęcać" - czytamy w gazecie.

Inny belgijski dziennik "De Standaard" przeprowadził eksperyment, który potwierdził, iż rozmowa z chatbotem może zachęcać do odebrania sobie życia. Dziennikarz gazety udawał osobę w depresji i podczas rozmowy z chatbotem mówił o swoich negatywnych uczuciach.

"Na początku chatbot próbował nas rozweselić, ale chwilę później skłonił nas do popełnienia samobójstwa" - czytamy w "De Standaard". Gazeta zauważa, iż w żadnym momencie rozmowa o samobójstwie nie wywołała alarmu.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu pojawił się apel, aby badania nad najbardziej zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji zostały wstrzymane na sześć miesięcy ze względów bezpieczeństwa. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Elon Musk wzywa do natychmiastowego wstrzymania prac nad sztuczną inteligencją

Apel, podpisany między innymi przez Elona Muska i Steve'a Wozniaka, rozpoczyna się ostrzeżeniem o "inteligencji współzawodniczącej z ludźmi" i zagrożeniach, jakie AI może stwarzać dla społeczeństwa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Belgia | Amnesty International | samobójstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy