Reklama

Afganistan: Publiczna chłosta na stadionie. "Setki gapiów na trybunach"

Dziewięciu mężczyzn zostało skazanych na chłostę - od 35 do 39 batów. Brutalną karę wymierzaną przez talibów dla łamiących prawo szariatu skazanych oglądały setki gapiów, którzy nie miesząc się na trybunach, wdrapywali się na drzewa, by mieć dobry widok na przebieg wykonywania kary.

Do publicznej chłosty doszło we wtorek na stadionie Ahmad Shahi w mieście Kandahar na południu Afganistanu. "Dziś o godzinie 11 dziewięciu mężczyzn skazanych przez sąd apelacyjny za różne przestępstwa zostanie poddanych karze" - głosi komunikat rzecznika prowincji Kandahar Hadżdży Zaida, wygłoszony przed rozpoczęciem chłosty i cytowany przez brytyjski "Daily Mail".

"Każdy muzułmański brat może wziąć udział" - zachęcał urzędnik lokalnych mieszkańców, którzy tłumnie zgromadzili się na stadionie, by obserwować wymierzanie drakońskiego prawa. Niektórzy z nich nie znaleźli miejsca na trybunach, więc zaczęli wspinać się na drzewa, by mieć dobry widok na przebieg brutalnego postępowania - donoszą brytyjskie media.

Reklama

Afganistan: Publiczna chłosta na dziewięciu mężczyznach. Karę oglądało setki gapiów

Biczowanie to jedna z najpopularniejszych kar, jaką rządzący od sierpnia 2021 roku talibowie wykonują na obywatelach, którzy nie stosują się do surowej interpretacji szariatu.

W zeszłym miesiącu talibowie dokonali egzekucji Afgańczyka skazanego za zabicie innego człowieka, co było pierwszym publicznym straceniem od czasu ich powrotu do władzy. Mężczyzna został rozstrzelany z karabinu szturmowego przez ojca ofiary na oczach setek widzów i najwyższych urzędników państwowych.

Ponadto - zgodnie z obowiązującą interpretacją prawa islamu - talibowie zakazali kobietom uczęszczania do szkół ponadpodstawowych oraz podejmowania większości zawodów, a także nakazali im noszenie w miejscach publicznych burek oraz ubrań zakrywających całe ciało. Kobiety nie mają również wstępu do parków i siłowni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Afganistan | chłosta | talibowie | chłosta i biczowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy