Afganistan to kraj azjatycki, który sąsiaduje z Tadżykistanem, Uzbekistanem, Turkmenistanem, Iranem oraz Pakistanem. Bardzo blisko jego granicy znajduje się także chińska prowincja Sinciang. Państwo nie ma dostępu do morza.
Tereny Afganistanu zajmuje pasmo gór Hindukuszu z najwyższym szczytem - Noszak, który ma wysokość 7400 m n.p.m.
Kraj znajduje się w tzw. stepowej strefie klimatycznej, co oznacza, że lata potrafią być tam upalne, a zimy dosyć chłodne. Obszar Pakistanu jest pod wpływem monsunów, a panujący tam klimat jest wilgotny.
Afgański ustrój polityczny jest dosyć trudny do jednoznacznego zdefiniowania. Po przejęciu władzy przez talibów i utworzeniu nowego rządu mówi się o różnych systemach, chociaż w dużej mierze kontynuowana jest państwowość sprzed 2021 roku, czyli republika islamska z konstytucją opartą na tradycyjnym prawie szariatu. Przed zmianami w 2021 roku w kraju wybierano prezydenta w powszechnym głosowaniu, a głowa państwa rządziła 5 lat.
Afganistan podzielony jest na prowincje i dystrykty. Wcześniej prowincje miały swoich gubernatorów powoływanych przez prezydenta. W kraju są dwa ośrodki władzy - Kabul, czyli oficjalna stolica kraju oraz Kandahar, gdzie przebywają talibscy przywódcy.
Afganistan przeszedł nieudaną transformację polityczną i próbę budowy demokratycznego państwa przy wsparciu koalicji państw zachodnich. Dziś wciąż boryka się z korupcją, przemocą i niestabilnością polityczną.
Po upadku Kabulu faktycznym przywódcą jest Hibatullah Achundzada - afgański duchowny islamski i przywódca ruchu talibów od 2016 roku.
Afganistan - gospodarka krajowa
Kraj jest jednym z największych producentów opium na świecie, co ma ogromny wpływ na gospodarkę.
Afganistan ma także znaczne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Wydobywa się tam węgiel kamienny oraz rudy żelaza, litu, złota czy siarki.
Znaczącą gałęzią gospodarki jest rolnictwo - przoduje produkcja zbóż, owoców, warzyw i bawełny. To jeden z najbiedniejszych i najsłabiej rozwijających się krajów na świecie.
Afganistan - historia
Afganistan był świadkiem panowania wielu potężnych imperiów, w tym
perskiego, greckiego, muzułmańskiego i mongolskiego. W XIX i XX wieku Afganistan stał się polem rywalizacji wielkich mocarstw - m.in. Rosji, Wielkiej Brytanii i ZSRR, co doprowadziło do licznych konfliktów i interwencji zewnętrznych na terenie tego kraju w tym w XVIII w. dwóch wojen brytyjsko-afgańskich.
Afganistan uzyskał niepodległość w 1919 roku.