Episkopat wydał komunikat w sprawie wyborów samorządowych. Pięć zasad
Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje o "dalsze modlitwy w intencji Ojczyzny oraz odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych". W opublikowanym komunikacie przypomniano Vademecum wyborcze katolika, czyli "zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący" podczas wyborów samorządowych 2024. Na liście znalazło się m.in. znaczenie dobra wspólnego, wartości nienegocjowalne oraz uznanie demokratycznych wyborów.

Na stronie Konferencji Episkopatu Polski pojawiło się Stanowisko Rady KEP ds. Społecznych przed wyborami samorządowymi 2024 w Polsce.
"W trudnym momencie dziejowym i w czasie trwającej 'Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego', Rada zaapelowała o dalsze modlitwy w intencji Ojczyzny oraz o odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych - czytamy w komunikacie. W tekście przypomniano "zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący" i odsyła do "Vademecum wyborczego katolika".
"Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego" - przekazano.
Wybory samorządowe 2024. Komunikat Episkopatu: Pięć zasad
W Vademecum wyborczym katolika znalazło się pięć punktów. Każdy z nich został opisany.
Pierwszy z nich dotyczy uczestnictwa w wyborach. Zdaniem Episkopatu "udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika". "Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się 'na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego'" - napisano.
Następnie KEP pisze o "znaczeniu dobra wspólnego", które "stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość". Wskazano również, że "obowiązek wyborczy wymaga odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego".
Wybory 2024. Komunikat Episkopatu. Mowa o "porządku moralnym"
Trzecim punktem są "wartości nienegocjowalne". "W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy" - czytamy. Episkopat przypomina m.in., że "katolicy opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu", "stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci", "sprzeciwiają się budowaniu świata 'tak, jakby Boga nie było'", "troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych" i tym samym "sprzeciwiają się 'ekonomii, która zabija'".
Kolejne zasady dotyczą "uznania demokratycznych wyborów", nawet jeśli wynik "jest sprzeczny z preferencjami głosującego" oraz "modlitwy za ojczyznę".
Przy poszczególnych punktach zamieszczono odniesienia do odpowiednich dokumentów, w tym m.in. encyklik i orędzi Jana Pawła II. Pod dokumentem podpisał się bp Marian Florczyk, Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!