Odwołują lekcje z powodu wyborów? Wiceminister komentuje

Bartosz Kołodziejczyk

Oprac.: Bartosz Kołodziejczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
248
Udostępnij

W mediach zaczęły pojawiać się informacje o odwoływaniu lekcji w części szkół 16 października - chodzi o poniedziałek po wyborach parlamentarnych. Jak się okazuje, problemem są komisje wyborcze ulokowane w placówkach edukacyjnych. Głos w sprawie zabrał wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, który potwierdził, że takie przypadki mogą mieć miejsce.

Wybory 2023. Część szkół odwołuje lekcje 16 października
Wybory 2023. Część szkół odwołuje lekcje 16 październikaPiotr MoleckiEast News

Do wyborów parlamentarnych został niecały miesiąc. 15 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził krajem przez najbliższe cztery lata.

Jak się okazuje, wybory planowane na niedzielę mogą mieć wpływ na nauczanie w szkołach, w których zlokalizowane będą komisje wyborcze. Chociaż liczenie głosów będzie trwało całą noc, część placówek oświatowych obawia się, że sprawdzanie kart wyborczych może przeciągnąć się także na poniedziałek. Należy pamiętać bowiem, że poza wyborami parlamentarnymi 15 października będzie miało też miejsce referendum ogólnokrajowe, które przysporzy pracy członkom komisji.

Wybory 2023. Szkoły odwołują lekcje. Głos z MEiN

Co w praktyce oznacza przeciągnięcie liczenia głosów do poniedziałku? Jak wynika z informacji, które pojawiają się w mediach, część szkół już teraz zapowiada odwołanie zajęć dla uczniów w powyborczy poniedziałek.

O tę sprawę w Radiu Kraków w środę pytany był wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Polityk zapewnia, że kwestia ewentualnego odwołania lekcji w szkołach z powodu wyborów dotyczy tylko "pojedynczych przypadków".

- To są tylko te szkoły, w których rzeczywiście może zdarzyć się tak, że funkcjonowanie komisji wyborczej i przedłużenie pracy tej komisji do poniedziałku, mogłoby skutkować utrudnieniami w procesie dydaktycznym - tłumaczył prof. Bernacki.

Szkoły odwołują lekcje przez wybory. Wiceminister tłumaczy

Jak podkreśla, tego typu zdarzenia są przewidziane w prawie i regulują je odpowiednie procedury. - Chodzi o dzień dyrektorski, który w szczególnym przypadku dyrektor po zaopiniowaniu takiego wniosku przez radę rodziców, samorząd uczniowski czy radę pedagogiczną, może podjąć decyzję skierowaną oczywiście do organu prowadzącego o takim dniu wolnym - zaznaczył wiceminister edukacji i nauki.

- Ale jak mówię, to są pojedyncze przypadki i w większości szkół jeśli komisje wyborcze są, to one są lokowane w takiej przestrzeni, która jest możliwa do wyłączenia w poniedziałkowy poranek - podkreślił Włodzimierz Bernacki.

Wybory 2023. Komisje wyborcze w szkołach i nie tylko

Wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe odbędą się w niedzielę 15 października.

Większość wyborców do urn pójdzie w tzw. stałych obwodach głosowania - te przypisane są do obywatela w zależności od miejsca zamieszkania. Są to głównie szkoły, przedszkola, świetlice i domy kultury, ale też różnego rodzaju osiedlowe "kluby" i budynki podległe władzom danego miasta.

To, w jakich lokalach można utworzyć obwodową komisję wyborczą, określa art. 186 Kodeksu wyborczego. "§  1.  Lokale obwodowych komisji wyborczych, o których mowa w art. 16 § 1 pkt 3, zapewnia wójt, z tym że w każdej gminie co najmniej 1/2 lokali obwodowych komisji wyborczych powinna być dostosowana do potrzeb wyborców niepełnosprawnych" - zapisano w Kodeksie wyborczym.

Poza stałymi obwodami głosowania ustawa Kodeks wyborczy przewiduje możliwość utworzenia tzw. odrębnych obwodów głosowania. Na te składają się m.in. szpitale, więzienia, ośrodki leczenia uzależnień, areszty tymczasowe, a także domy studenckie.

Komisarz wyborczy tworzy tzw. obwód odrębny w placówce, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców. Nieutworzenie obwodu jest możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką.

Źródło: Radio Kraków

Czytaj także: 

***

TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE. Dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku i śledź aktualne informacje w trakcie kampanii wyborczej!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Hennig-Kloska: Polska powinna być zwolniona z udziału w unijnym mechanizmie relokacji uchodźców
      Hennig-Kloska: Polska powinna być zwolniona z udziału w unijnym mechanizmie relokacji uchodźcówRMF24.plRMF
      Przejdź na