Wojna w Ukrainie. Rafał Trzaskowski: Prezydent USA obiecał pomoc w systemie relokacji uchodźców

Krystyna Opozda

Oprac.: Krystyna Opozda

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Prezydent USA Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone pomogą w systemie relokacji i że będą gotowe przyjąć 100 tys. Ukraińców. Obiecał też pomoc finansową - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu z amerykańskim prezydentem na Stadionie Narodowym.

Joe Biden w towarzystwie Mateusza Morawieckiego i Rafała Trzaskowskiego
Joe Biden w towarzystwie Mateusza Morawieckiego i Rafała Trzaskowskiego Krystian Maj/KPRMPAP

Prezydent USA Joe Biden odwiedził w sobotę Stadion Narodowy, gdzie działa punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Prezydentowi USA towarzyszył premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Mówiliśmy o tym, jakie są problemy, bo pan prezydent był tym bardzo zainteresowany - powiedział po spotkaniu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Obiecał, że Stany Zjednoczone pomogą w systemie relokacji i że będą gotowe wziąć aż 100 tys. Ukraińców. Obiecał też pomoc finansową - dodał.

- Prosiłem, żeby ta pomoc finansowa nie trafiała tylko do rządu centralnego, ale również bezpośrednio do uchodźców, do organizacji pozarządowych i do samorządów, bo my jesteśmy na pierwszej linii - podkreślił.

- Dziękuję prezydentowi Bidenowi za jego słowa, że Polska musi być wzorem demokracji dla całego świata. Nie stać nas na to, by na wschodniej flance NATO było państwo z wewnętrznymi problemami - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu na Stadionie Narodowym.

Jak zaznaczał, spotkał się również z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i rozmawiał o "pomocy uchodźcom, ale też właśnie o tym, że Polska musi dzisiaj być najmocniejszą demokracją, jak tylko można sobie wyobrazić".

- Nie stać nas na to, żeby dzisiaj na wschodniej flance NATO było państwo, które ma problemy ze swoim wewnętrznym systemem. Myślę, że w tym się chyba wszyscy zgodzimy, że dziś musimy być najsilniejszym i jak najbardziej przewidywalnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i wzorem demokracji dla całego regionu - powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski: Czekamy na wsparcie

Prezydent stolicy powiedział później dziennikarzom, że punkt na Stadionie Narodowym będzie działać aż wydane zostaną numery PESEL dla wszystkich zainteresowanych tym uchodźców z Ukrainy. Wskazał, że obecnie w punkcie działa 80 stanowisk i wydawane jest 1500 numerów PESEL dziennie. By przyspieszyć ten proces, potrzeba więcej sprzętu i wsparcia urzędników rządowych, którzy dziś nie mają uprawnień do wydawania PESEL, do tego - podkreślił Trzaskowski - potrzebne są zmiany ustawowe.

- Musimy takich stanowisk jak na Stadionie Narodowym mieć więcej, do tego potrzebny jest sprzęt, specjalne karty szyfrujące - rządzący obiecali, że będzie ich więcej, i potrzebne jest wsparcie, jeśli chodzi o urzędników z uprawnieniami. My nadaliśmy uprawnienia kolejnym urzędnikom samorządowym, czekamy na zmianę ustawy, by również administracja rządowa mogła nas wesprzeć w tym procesie - powiedział Trzaskowski.

Dodał, że dziś to olbrzymie obciążenie administracyjne jest na barkach samorządów, również to związane z wypłatą 40 zł dziennie za przyjęcie pod swój dach uchodźców. - Nie ma systemu koordynacji, ten system opiera się dziś na dobrej woli ludzi, NGOsów, wolontariuszach. Oczywiście rząd robi swoje, samorząd robi swoje, ale my potrzebujemy wsparcia całego świata, systemu Narodów Zjednoczonych i UE, by w sposób systemowy poradzić sobie z kolejną falą uchodźców, która może nadejść każdego dnia. Ten czas pewnej improwizacji musi skończyć - zaznaczył prezydent Warszawy.

Wojna w Ukrainie. Gigantyczna skala zniszczeń

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Trwa wyniszczająca wojna, która pustoszy kraj naszych wschodnich sąsiadów. Rosjanie atakują także cywilów, ich domy, szkoły, przedszkola, a nawet szpitale. Pierwsze szacunki przedstawione przez stronę ukraińską mówią o szkodach w infrastrukturze na ponad 10 mld dolarów. - Nie odbudujemy kraju o własnych siłach - oświadczył minister infrastruktury Ukrainy Aleksander Kubrakow, dodając, że Ukraina liczy na pomoc z zagranicy. Zebraliśmy zdjęcia z kilkunastu miast i miasteczek Ukrainy, gdzie doszło do walk lub bombardowań. Widoki są apokaliptyczne.

Zniszczenia w Charkowie Vyacheslav MadiyevskyyEast News
Borodzianka. Osiedle w obwodzie kijowskimRex Features/EAST NEWSEast News
Piatichatki w pobliży Charkowa; pocisk utkwił w drodzeVyacheslav MadiyevskyyAgencja FORUM
Charków jest jednym z miast, które znajduje się pod największym naporem armii rosyjskiej.AFP
Blok w Charkowie. Przed wojną miasto zamieszkiwało ponad 1,4 mln ludzi Vyacheslav MadiyevskyyEast News
Płonący budynek w CharkowieAA/ABACA/AbacaEast News
Przedmieścia KijowaAFP
Kijów. Gaszenie pożaru po ataku AFP
Wasylków, miasto w obwodzie KijowskimAFP
Kijów. Policjanci usuwają z ulicy ciała zabitych po ataku na wieżę telewizyjną AFP
Kijów. Wyrwa w bloku po uderzeniu rosyjskiego pocisku AFP
Irpień. Kobieta ucieka z płonącego po ostrzale budynku AFP
Bucza - miasto w obwodzie kijowskim. Na zdjęciu: zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy AFP
Irpień to ponad 60-tysięczne miasto w obwodzie kijowskim. Na zdjęciu: Ludność przekracza zniszczony wskutek walk most AFP
Kijów. Zapory na ulicach Gleb GaranichAgencja FORUM
Żytomierz. Zniszczony przez rosyjskie bomby dom mieszkalny AFP
Czernihów - miasto na północy Ukrainy, które liczy prawie 300 tys. mieszkańców. Na zdjęciu: widok po ostrzaleHANDOUT/AFP/East NewsEast News
Czernihów. Zniszczony podczas ostrzału blok mieszkalny AFP
Czernihów. Zniszczona szkoła STATE EMERGENCY SERVICE / Reuters / ForumAgencja FORUM
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na