Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Ukraińcy chcą do Unii Europejskiej. Spada poparcie dla członkostwa w NATO
W nowym sondażu przeprowadzonym na Ukrainie przez ośrodek Rating widać spadek poparcia dla członkostwa kraju w NATO - pisze portal Hromadske. Wzrosła natomiast liczba zwolenników wejścia Ukrainy do UE - opowiada się za nim rekordowy odsetek 91 proc. ankietowanych.
95 proc. Ukraińców (sondaż przeprowadzono na terenach kontrolowanych przez Kijów) uważa, że Ukraina jest w stanie odeprzeć rosyjską agresję - podaje w komunikacie grupa Rating. Z 47 do 35 proc. zmniejszył się odsetek przekonanych, że dojdzie do tego "w ciągu kilku tygodni".
Jak czytamy w komunikacie, poziom poparcia wśród Ukraińców dla wstąpienia ich kraju do NATO "nadal się zmniejsza". W pierwszych dniach wojny wzrosło ono z 62 do 76 proc, po tygodniu zmniejszyło się do 72 proc., natomiast pod koniec marca akcesję popierało 68 proc. badanych.
Poparcie dla wejścia do UE rośnie natomiast od początku wojny i osiągnęło najwyższy w historii poziom 91 proc.
Rekord w sondażach
"W pierwszych dniach wojny wzrosło ono z 68 do 86 proc. i nadal rosło. Na koniec marca osiągnęło poziom 91 proc., co jest absolutnym rekordem za cały okres przeprowadzania sondaży" - piszą analitycy.
56 proc. ankietowanych jest przekonanych, że Ukraina zostanie członkiem UE w ciągu roku-dwóch lat, a 23 proc. - że dojdzie do tego w ciągu pięciu lat. W ciągu minionego miesiąca zmniejszył się jednak - z 61 do 56 proc. - udział tych, którzy uważają, że stanie się to "w bardzo krótkiej perspektywie".
Sondaż przeprowadzono w dniach 30-31 marca metodą CATI (skomputeryzowanego wywiadu telefonicznego) na 1500-osobowej reprezentatywnej grupie dorosłych obywateli na terytorium Ukrainy poza okupowanymi terenami Donbasu i Krymu.
PAP/INTERIA.PL