Szkolenie ukraińskich pilotów. Rzecznik Pentagonu o szczegółach
Szkolenie ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16 w USA powinno zakończył się jeszcze przed końcem tego roku - wynika z wypowiedzi rzecznika Pentagonu. Patrick Ryder nie był w stanie podać jednak bardziej konkretnego terminu. Obecnie piloci z Ukrainy przebywają na szkoleniu w bazie lotniczej w Arizonie. Podobne kursy trwają w Danii, Francji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Wciąż niejasne pozostaje jednak, kiedy pierwsze myśliwce trafią na wojnę w Ukrainie.

O nowych informacjach w sprawie pilotów szkolących się w Stanach Zjednoczonych poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. Generał brygady podkreślił, że czas ukończenia szkolenia zależy od kilku czynników. Jego zdaniem jednym z najważniejszych jest poziom umiejętności pilotów.
W związku z tym szkolenie ukraińskich wojskowych może potrwać od pięciu do ośmiu miesięcy. Ma obejmować ono m.in. manewry z przechwyceń, zwalczania obrony powietrznej wroga czy bezpośredniego wsparcia lotniczego.
Szkolenie pilotów F-16. USA przekazały, kiedy mają być gotowi
- Myślę, że ukończą szkolenie w okolicach końca roku, ale nie mogę wskazać bardziej konkretnego terminu - zaznaczył generał brygady Ryder. Ukraińska Prawda przypomina, że ukraińscy piloci przybyli do USA we wrześniu 2023 roku. Niewielka grupa skierowana została do bazy lotniczej w Lackland w San Antonio w Teksasie, gdzie musiała odbyć kurs językowy.
Obecnie piloci z Ukrainy przebywają na szkoleniu w bazie lotniczej Morris w Tucson w stanie Arizona. Jeszcze w sierpniu Ryder zapowiadał, że szkolenie z obsługi samolotów F-16 rozpocznie się w październiku. Przewidywano wtedy kursy zarówno dla pilotów, jak i serwisantów.
Z informacji przekazywanych przez USA w sierpniu 2023 roku wynika, że szkolenia prowadzi czołowa jednostka Gwardii Narodowej, która ma bogate doświadczenie w prowadzeniu takich kursów z zagranicznymi załogami.
Kiedy myśliwce F-16 trafią do Ukrainy? "Nie jest jasne"
Podobne szkolenia pilotów z Ukrainy z obsługi F-16 trwają także w Danii, Francji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. W sierpniu ubiegłego roku Ryder podkreślał, że USA zdecydowały się dołączyć do programu, bo przewidywano, że przewodzącym koalicji zabraknie zasobów do wyszkolenia większej liczby członków ukraińskich załóg.
Również w czwartek komunikat ws. samolotów F-16 wystosowała Belgia. Jak opisuje The Kyiv Independent, Belgowie potwierdzili, że wyślą do Danii dwa myśliwce i 50 członków personelu, którzy wesprą szkolenie pilotów w tym kraju od marca do września.
Nie jest jasne, kiedy pierwsze F-16 dotrą do Ukrainy i będą mogły być faktycznie eksploatowane na polu walki.
Źródła: Ukraińska Prawda, The Kyiv Independent, Interia
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!