Rosjanie opracowali nową broń. Pomogły chińskie firmy
Rosyjskie Zakłady Elektromechaniczne "Kupol" opracowały i wdrożyły produkcję drona kamikadze dalekiego zasięgu Harpy-A1. Do budowy wykorzystywane są silniki dostarczane przez chińskich producentów. Zdaniem ekspertów Harpy są już wykorzystywane do ostrzału celów w Ukrainie.
O nowym, rosyjskim dronie Harpy-A1 informują dziennikarze Reutersa, powołując się na źródła w wywiadzie jednego z europejskich krajów. Jak przekazano, agentom udało się zdobyć dokumenty będące korespondencją firmy produkującej maszyny.
Mowa o Zakładach Elektromechanicznych "Kupol". W tamtejszych fabrykach od lipca 2023 roku, kiedy ruszyła produkcja, udało się wyprodukować ponad 2,5 tys. bezzałogowców.
Zdaniem ekspertów najprawdopodobniej pierwsze maszyny były już wykorzystywane przez rosyjskie wojska. Drony Harpy mogą być używane, wraz z dronami Szahed, w masowych ostrzałach celów wojskowych i cywilnych. Obecnie nie ma jednak potwierdzenia użycia tego typu bezzałogowców.
Wojna w Ukrainie. Masowe wykorzystanie dronów Szahed
Do sprawy odniósł się także przedstawiciel Centrum Analiz Marynarki Wojennej USA Samuel Bandett. Analityk zwrócił uwagę, że masowa produkcja Harpy-A1 pozwoli Rosjanom na uniezależnienie się od irańskich dronów, które do tej pory były najpopularniejszym sprzętem tego typu.
O tym jak ważną dla Rosjan bronią jest produkowany w Iranie dron Szahed świadczą kolejne informacje Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, które podsumowują pracowitą noc systemów obrony powietrznej.
W nocy 13 września rosyjskie wojsko wystrzeliło nad Ukrainę 26 tego typu bezzałogowców. Ukraińskim jednostkom, według oficjalnego komunikatu, udało się zestrzelić 24 maszyny, które skierowane były na cele w rejonach mikołajowskim, odeskim, chersońskim, chmielnickim i iwano-frankowskim.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!