Rosjanie otrzymali dostawę z Iranu. Zdradziły ich zdjęcia
Rosyjski statek został uwieczniony na zdjęciu satelitarnym najprawdopodobniej podczas transportowania pocisków balistycznych z Iranu. Dowód ukazał się zaledwie kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone oskarżyły władze Rosji o zaopatrywanie wojska w pociski Fatah-360 u irańskiego sojusznika. Teheran odparł wówczas zarzuty, ale sam Kreml nie zdementował jednoznacznie tych doniesień. W środę USA ogłosiły sankcje przeciwko kilkunastu firmom i osobom, mogącym być zaangażowanymi w sprzedaż rakiet krótkiego zasięgu.
Ukraińskie źródło poinformowało Sky News o tym, że statek miał przetransportować ok. 220 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu przez Morze Kaspijskie do Rosji.
Zdaniem informatora, miały one zostać wykorzystane w walkach w Ukrainie. Dostawa trafiła do jednego z rosyjskich portów w środę 4 września.
Rosja otrzymała pociski od Iranu. To może być koronny dowód
Zdjęcia satelitarne zostały przeanalizowane przez zespół Sky News Data&Forensics, który zidentyfikował jednostkę w porcie Olya w obwodzie astrachańskim, w południowej Rosji.
Dane ze śledzenia statków pokazują, że zaledwie sześć dni wcześniej, 29 sierpnia, statek był jeszcze w irańskim porcie Amirabad. Gdy dotarł do Rosji, według źródła, pociski balistyczne Fateh-360 o zasięgu ponad 70 mil, zostały załadowane na duży pociąg towarowy.
Nie jest jasne, dokąd zostały zabrane pociski balistyczne po przybyciu do rosyjskiego portu. Ukraińskie źródło zakłada jednak, że zostały wysłane na poligon wojskowy o nazwie Aszuluk w celu przeprowadzenia testów i umożliwienia dalszego szkolenia, zanim zostaną użyte na polu bitwy.
Zdjęcia satelitarne opublikował w mediach społecznościowych m.in. Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego MSW.
Iran. Statki "zawijają do ciemnych portów"
Co uprawdopodobnia podejrzenia Zachodu, od 29 sierpnia statek nie udostępnił żadnych danych na temat swojego położenia, a jednak przemieszczał się.
Międzynarodowa Organizacja Morska wymaga zresztą umieszczania transponderów AIS na każdym statku o masie 300 ton lub większej.
Na Morzu Kaspijskim niewykrywalne statki stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ Iran i Rosja regularnie handlują bronią. Strategia ta została nazwana "zawijaniem do ciemnych portów".
USA nakładają kolejne sankcje. Na liście irańskie linie lotnicze
Rewelacje pojawiły się po tym, jak Anthony Blinken, sekretarz stanu USA, ogłosił we wtorek, że USA uważają, że rosyjskie wojsko otrzymało dostawy irańskich pocisków balistycznych Fatah-360.
Blinken powiedział, że rosyjscy żołnierze zostali przeszkoleni w zakresie rozmieszczania amunicji i ostrzegł, że rosyjscy dowódcy "prawdopodobnie użyją jej w ciągu kilku tygodni przeciwko Ukraińcom".
W środę z kolei Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje przeciwko kilkunastu firmom i osobom w Rosji oraz Iranie, które miały być zaangażowane w sprzedaż rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Wśród podmiotów jest irańska linia lotnicza Iran Air, która miała być wykorzystywana przez Teheran do przemytu wrażliwych materiałów z Europy.
Źródło: Sky News
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!