Niemiecki MSZ: Z Ukrainy ucieknie osiem milionów uchodźców
Utworzenie "solidarnego mostu lotniczego" dla uchodźców z Ukrainy zaproponowała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Powołała się na szacunki mówiące, że konieczne będzie przyjęcie ośmiu milionów osób uciekających przed rosyjską agresją. Zdaniem Baerbock uchodźcy powinni być lokowani nie tylko w Europie, ale i obu Amerykach.

Jeszcze dwa tygodnie temu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił, że spodziewanych jest 5 mln uchodźców z Ukrainy. Jednak w poniedziałek szefowa MSZ w Berlinie Annalena Baerbock stwierdziła: - Musimy być świadomi, że ponad 3 mln ludzi już uciekło, ale ucieknie jeszcze wiele, wiele milionów - powiedziała podczas posiedzenia szefów dyplomacji krajów UE w Brukseli, cytowana przez agencję dpa.
Jak wyjaśniła, w pierwszych dniach wojny "uciekali głównie ci, którzy mieli samochód lub krewnych w innych krajach europejskich". - Wraz ze wzrostem brutalności rosyjskiej wojny przybywa jednak coraz więcej ludzi, którzy nie mają w Europie nikogo, którzy nie mogą nic ze sobą zabrać - przypomniała Baerbock.
W jej opinii, rozwój wydarzeń sprawia, że konieczne jest rozmieszczenie ludzi w całej Europie. - Musimy rozdzielać uchodźców z granicy zewnętrznej Unii Europejskiej bezpośrednio do krajów europejskich. Każdy musi przyjąć uchodźców - stwierdziła niemiecka minister.
Niemiecka minister: Uchodźcy powinni być rozmieszczani także w Amerykach
Baerbock zaproponowała też "solidarny most lotniczy", podkreślając, że liczba uchodźców skierowanych do każdego kraju musiałaby wynosić "setki tysięcy". - Ponadto uchodźcy powinni być również rozmieszczani po drugiej stronie Atlantyku - zastrzegła.
Zapowiedziała również, że Niemcy będą gospodarzem zaplanowanej na 5 kwietnia konferencji darczyńców na rzecz ukraińskich uchodźców. Wydarzenie będzie zorganizowane w Mołdawii. - Tu chodzi o wsparcie tego niewielkiego kraju, który jest szczególnie dotknięty kryzysem uchodźczym. Niemcy wraz z Francją i Rumunią stworzą też własną platformę pomocy dla Mołdawii - powiedziała minister.
Z kolei rzecznik rządu RFN Steffen Hebestreit przelazał, że Niemcy "dostarczą Ukrainie więcej broni". - Dostawy będą bazować na tym, co już przkazaliśmy - wyjaśnił. "Deutsche Welle" przypomniało, że do tej pory były to pociski przeciwpancerne i przeciwlotnicze.