Czy ukraińscy poborowi powinni być odsyłani do kraju? Polacy zabrali głos
Ponad połowa badanych uważa, że Polska powinna odsyłać Ukraińców w wieku poborowym do ich kraju - wynika z najnowszego sondażu IBRIS.
Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej". Z badania wynika, że za odsyłaniem ukraińskich poborowych do wojska do Ukrainy jest 50,7 proc. badanych. Przeciwko opowiada się 39 proc. uczestników ankiety, a ponad 10 proc. osób nie ma w tej sprawie zdania.
Czy Polska powinna odsyłać ukraińskich poborowych do kraju?
W sondażu wskazano, że zwolennikami pomocy w powrocie do Ukrainy mężczyzn w wieku poborowym są przeważnie kobiety (59 proc.), osoby po siedemdziesiątce (64 proc.), mieszkańcy małych miast (63 proc.), mający co najmniej troje dzieci w wieku szkolnym (95 proc.), z wykształceniem podstawowym (65 proc.).
Są to w dużej części osoby wierzące i regularnie praktykujące (56 proc.), które swoje poglądy polityczne lokują w centrum (57 proc.). W ostatnich wyborach parlamentarnych w większości głosowali oni na PiS (57 proc.) lub Trzecią Drogę (56 proc.).
Z kolei w grupie przeciwników odsyłania ukraińskich poborowych są głównie młodzi w wieku 18-29 lat (88 proc.), mieszkańcy średnich miast (55 proc.), mający dwoje dzieci w wieku szkolnym (70 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (45 proc.), uważające, że mają prawicowe poglądy (49 proc.).
Jak wynika z badania, wiedzę o sytuacji na świecie czerpią przede wszystkim z dzienników (74 proc.) oraz mediów społecznościowych (63 proc.), a w jesiennych wyborach parlamentarnych głównie głosowali na Konfederację (63 proc.).
Badanie CATI przeprowadzono 10-11 maj 2024 r. na 1071-osobowej grupie respondentów.
Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Ukraiński parlament zdecydował
Pod koniec kwietnia Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała ustawę, która zmieniła zasady mobilizacji do Sił Zbrojnych Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami, mężczyźni w wieku poborowym, którzy w ciągu dwóch miesięcy nie zgłoszą się do komend uzupełnień - mogą to zrobić drogą elektroniczną - nie będą mogli liczyć m.in. na wyrobienie nowego paszportu w ukraińskiej placówce dyplomatycznej.
Ustawa była przedmiotem gorącej dyskusji polityków ze względu na szereg kontrowersyjnych przepisów dotyczących choćby usunięcia zapisu o demobilizacji żołnierzy po 36 miesiącach służby. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 283 parlamentarzystów z 450 zasiadających w Radzie Najwyższej.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie.
Czytaj raport Ukraina-Rosja.
INTERIA.PL/PAP