Andrzej Duda spotka się z papieżem Franciszkiem. Porozmawiają o Ukrainie
Oprac.: Mateusz Stelmaszczyk
Andrzej Duda jeszcze w tym tygodniu uda się do Watykanu, gdzie spotka się z papieżem Franciszkiem. Prezydent przedstawi polski punkt widzenia na sprawy ukraińskie. - Mam nadzieję, że papież przyjmie to stanowisko - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Z papieżem spotkał się dzisiaj także przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Informację dotyczącą tego, że Andrzej Duda uda się na spotkanie z Ojcem Świętym podała w programie "Sedno Sprawy" w Radiu Plus Grażyna Ignaczak-Bandych.
Polski punkt widzenia
Dopytywana, czy prezydent Duda będzie chciał, aby papież bardziej zaangażował się chociażby w pomoc uchodźcom, powtórzyła, że papież Franciszek będzie mógł zapoznać się z polskim stanowiskiem, z polskim punktem widzenia.
- Mamy nadzieję, że go przyjmie - powiedziała Ignaczak-Bandych.
Mówiła, że jest bardzo ważne, żeby prezydent Polski, czyli kraju, który jest najbardziej zaangażowany w kwestie ukraińskie - po spotkaniach politycznych z sojusznikami - przedstawił również papieżowi polski punkt widzenia na sprawy ukraińskie.
Dodała, że prezydent Duda jest rzecznikiem Ukrainy i udaje się do Watykanu, żeby przedstawić polskie zaangażowanie w sprawy ukraińskie.
Watykan. Abp Stanisław Gądecki spotkał się z papieżem Franciszkiem
Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na specjalnej audiencji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Gądecki przekazał papieżowi, że polscy biskupi potępili atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przedstawił działania pomocowe realizowane przez Kościół.
Biura prasowe KEP przekazało, że spotkanie trwało 45 minut. Abp Gądecki przedstawił papieżowi niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej na Ukrainie wojny.
Abp Gądecki - jak poinformowało biuro prasowe KEP - zapoznał papieża Franciszka z oceną sytuacji, jaką dokonało ostatnie zebranie plenarne episkopatu. W komunikacie po nim, a także w specjalnym oświadczeniu, biskupi polscy potępili atak Federacji Rosyjskiej na niezależną i demokratyczną Ukrainę. Podkreślali też, że wojna nie może być nigdy sposobem na rozwiązywanie konfliktów, gdyż zawsze niesie ze sobą śmierć niewinnych ludzi i zniszczenie ich mienia. Wyrazili również solidarność z cierpiącym wskutek tej agresji narodem ukraińskim.
Abp Gądecki rozmawiał z papieżem o działaniach kościoła w Polsce
Przewodniczący KEP podziękował Ojcu Świętemu za poświęcenie w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny całego świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi.
Biuro prasowe KEP przekazało, że przewodniczący przedstawił także działania, jakie Kościół w Polsce podjął niezwłocznie po wybuchu wojny.
Dotyczą one - jak wskazano - zarówno działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terytorium Polski, jak również wsparcia osób, które mimo działań wojennych pozostały w swoim kraju. Pomoc świadczona jest przez Caritas Polska i oddziały diecezjalne Caritasu, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski, wspólnoty zakonne męskie i żeńskie, księży i seminarzystów.
"W sposób szczególny przewodniczący wskazał na ogromną, oddolną mobilizację i zaangażowanie polskich parafii, które na poziomie lokalnym organizują żywność, noclegi, transport, pomoc medyczną i psychologiczną, wsparcie prawne, edukację dzieci i szereg innych działań pomocowych, w zależności od aktualnych potrzeb" - podało biuro prasowe KEP.
Abp Gądecki przedstawił również czynione przez niego wysiłki dotyczące zintensyfikowania wspólnych działań chrześcijan różnych wyznań na rzecz sprawiedliwego pokoju. Przypomniał m.in. o swoich listach wysłanych w tej sprawie do biskupów katolickich Polski i Ukrainy, liście do hierarchów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy, a także osobistym liście do patriarchy moskiewskiego Cyryla. Poinformował również papieża o planowanym na wtorek spotkaniu z patriarchą Bartłomiejem I w Warszawie. Wysiłki te - jak wskazano - łączą się z ponawianym ustawicznie wezwaniem do wierzących o modlitwę, post i pokutę.
"Ojciec Święty został także poinformowany o trudnościach, jakie niosą ze sobą dla Kościoła powszechnego kwestie podejmowane przez - jak powiedział Papież - tzw. niemiecką drogę synodalną. Franciszek dystansuje się od tej inicjatywy" - przekazało w komunikacie biuro prasowe KEP.
Ojciec Święty podziękował za wszystkie podjęte przez Kościół w Polsce działania i zapewnił o swoim duchowym wsparciu. Udzielił też apostolskiego błogosławieństwa.