Reklama

Reklama

​Wybory 2015: Polska taka prawicowa?

Czy skład nowo wybranego Sejmu oznacza, że w Polsce mamy absolutną dominację poglądów prawicowych? - I tak, i nie - mówi Interii prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Z sondażu exit poll wynika, że Sejm zostanie totalnie zdominowany przez prawicę, jeśli za prawicę uznamy ugrupowania PiS, Kukiz'15 i KORWiN. Ponadto pod progiem wyborczym wylądowały dwa ugrupowania nominalnie lewicowe: Zjednoczona Lewica i partia Razem. Czy to oznacza, że Polak = prawicowiec?

- Jesteśmy prawicowi w warstwie symbolicznej, natomiast pamiętajmy, że prawicowość w Polsce - i to nie od wczoraj - to w większym stopniu prawicowość związana z tradycjonalizmem kulturowym niż prawicowość społeczno-ekonomiczna - wyjaśnia w rozmowie z Interią prof. Rafał Chwedoruk.

Reklama

Zdaniem naszego rozmówcy to PiS pełni w Polsce funkcję lewicy, jeśli wyłączymy sferę światopoglądową.

- Jeżeli porównamy skład nowego Sejmu ze składem parlamentów w innych krajach i z funkcjami pełnionymi tam przez różne partie, to okaże się, że w wielu wymiarach polskim odpowiednikiem zachodnioeuropejskich partii lewicowych jest PiS. PiS, który będzie w nowym Sejmie głównym obrońcą mniej zamożnych Polaków. Elektorat PiS to są mieszkańcy wsi, małych miast, a w miastach - biednych, robotniczych dzielnic - komentuje ekspert.

Zdaniem prof. Chwedoruka, większość Polaków konsekwentnie nie ufa ekonomicznym liberałom.

- Jedynym novum jest pojawienie się takich, którzy potraktowali liberalizm z jeszcze bardziej liberalnych pozycji - myślę tu o Ryszardzie Petru. Warto jednak zauważyć, że w roku 1993 katastrofą polityczną zakończyły się rządy Kongresu Liberalno-Demakratycznego (Jan Krzysztof Bielecki był premierem), katastrofą zakończyły się również rządy AWS i liberalnej Unii Wolności. Platforma Obywatelska nie wypadła aż tak źle, jednak zdobycie samodzielnej władzy przez główną partię opozycyjną to jednak jest bardzo poważny sygnał - zauważa Rafał Chwedoruk.

Wyniki wyborów świadczą też - przekonuje nasz rozmówca - o tym, jak bardzo elity "rozjechały się" ze zwykłymi ludźmi.

- Twierdzenia głównych elit opiniotwórczych w Polsce, że jest świetnie, a nawet wspaniale, że nigdy tak dobrze nie było, przeczą codziennemu doświadczeniu olbrzymiej części, a śmiem twierdzić, że nawet większości Polaków. Bo ci, którzy nie chodzą na wybory, są reguły jeszcze bardziej niezadowoleni. Są tak niezadowoleni, że nie chcą partycypować.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy