Reklama

Brexit

/DANIEL LEAL-OLIVAS /AFP
  • Data zakończenia:

    31.01.2020

  • Kraj:

    Wielka Brytania

Brexit to nazwa procesu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, do którego doszło 31 stycznia 2020 roku o godzinie 24:00 czasu środkowoeuropejskiego. Początkowo do Brexitu miało dojść 30 marca 2019 o godzinie 00:00 „polskiego czasu”, jednak data ta była kilkukrotnie zmieniana w efekcie przyjętych porozumień.

Brytyjczycy zdecydowali się zrezygnować z członkostwa w Unii Europejskiej po ogólnonarodowym referendum, które zostało zorganizowane w czerwcu 2016 roku. Podczas głosowania, w którym wzięło udział ponad 72 procent uprawnionych obywateli, aż 51, 89 procent osób wyraziło chęć opuszczenia UE. W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe zasady m.in. w systemie imigracyjnym Wielkiej Brytanii. Aby móc legalnie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas konieczne jest teraz posiadanie statusu osiedlonego, częściowo osiedlonego albo wizy.

24 grudnia 2020 r. Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo wynegocjowały umowę o handlu i współpracy - Trade and Cooperation Agreement (TCA), której zawarcie oznacza, iż w obrocie gospodarczym nie będą obowiązywały cła ani ograniczenia ilościowe. W kontrakcie tym opisane zostały kwestie dotyczące przewozów w transporcie drogowym, lotniczym i morskim.

Termin brexit

Brexit (z ang. od british – brytyjskie i exit – wyjście) to sformułowanie, którego po raz pierwszy użyto w 2012 roku. Twórcą terminu jest Peter Wilding, prezes zespołu doradców Influence, który prowadził kampanię na rzecz dalszej obecności Wielkiej Brytanii w UE. Nieco później tego określenia publicznie użył również premier David Cameron.

Temat Brexit znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo