Łódź - historia
Pierwsze wzmianki o Łodzi pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku, gdy istniała książęca wieś o nazwie Łodzia. Książę łęczycki Władysław przekazał tereny biskupom Kujawskim.
29 lipca 1423 roku Łódź otrzymała prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły, który dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim. Mieszkańcy miasta zajmowali się głównie rolnictwem, handlem i rzemiosłem. W XVI wieku Łódź szybko się rozwijała i zaludniała, liczba mieszkańców wzrosła do tysiąca. Kryzys nastąpił w XVIII w., gdy miasto było pod zaborem pruskim. W tym czasie próbowano odebrać Łodzi prawa miejskie i przywrócić status dużej wsi, jednak ostatecznie się to nie udało.
Ponowny rozkwit miasta nastąpił w XIX wieku, gdy powstawały pierwsze fabryki. Sporządzono wtedy plan "Nowego miasta" - powstał rynek na planie ośmiokąta, przez który przechodziła ulica Piotrowska. Do dzisiaj jest to najsłynniejsza łódzka ulica i najdłuższa handlowa ulica w Europie, o długości 4,1 km.
W XIX wieku rozwinął się przemysł włókienniczy, a zawód tkacza był nie tylko cenionym zajęciem, ale dającym liczne przywileje, w tym między innymi zwolnienia podatkowe na 6 lat. W 1861 roku w Łodzi miał miejsce bunt tkaczy łódzkich, który zakończył się niszczeniem maszyn - był to sprzeciw mieszkańców wobec wyzysku przez przedsiębiorców.
W czasie II wojny światowej Niemcy walczyli z polskością w Łodzi, ograbiali muzea, zamykali szkoły, usuwali pomniki polskich bohaterów, a około 200 tys. osób narodowości żydowskiej zostało zamkniętych w getcie, a następnie wywiezionych do obozów zagłady.
W latach 1945-1948 Łódź była tymczasowo siedzibą władz Polski. Po wojnie w mieście na nowo rozwinęła się kultura. Powstały: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Wytwórnia Filmów Fabularnych, kina, teatry oraz muzea. W 1999 roku Łódź stała się stolicą województwa łódzkiego.
Łódź - nazwa
Nie ma jednoznacznych danych o tym, skąd wzięła się
nazwa miasta Łodzi. Zgodnie z jedną z hipotez,
nazwa Łódź pochodzi od herbu Łodzia - tak nazywała się również wieś na terenach ówczesnego miasta. Z kolei inne źródła podają, ż
e nazwa miasta Łódź pochodzi od krzewu łoza, który licznie występował na terenie dawnej Łodzi.