Barbara Skrzypek - wykształcenie
Barbara Skrzypek ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach (woj. małopolskie).
Barbara Skrzypek - kariera zawodowa
Karierę zawodową rozpoczęła,
gdy miała 21 lat od pracy w nieistniejącym już
Urzędzie Rady Ministrów (obecnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów). Pracowała tam
do września 1989 roku u boku czterech premierów
PRL:
Józefa Pińkowskiego,
Wojciecha Jaruzelskiego,
Zbigniewa Messnera i
Mieczysława Rakowskiego.
Barbara Skrzypek była
starszym referentem oraz
starszym statystykiem w kancelarii tajnej, gabinecie premiera, a także w gabinecie szefa URM. Po tym jak
Tadeusz Mazowiecki objął urząd premiera, Barbara Skrzypek
przeszła do pracy w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego i objęła stanowisko sekretarki gen. Michała Janiszewskiego, ówczesnego szefa tej kancelarii.
Barbara Skrzypek była jedną z najbardziej zaufanych osób w otoczeniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, z którym pracowała przez 30 lat. Ustalała jego kalendarz, przygotowywała dokumenty, prowadziła archiwum partii, a także umawiała spotkania.
Zasłynęła jako osoba, która
broniła dostępu do gabinetu prezesa PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w
Warszawie. Przeszła na emeryturę w 2020 roku.
Barbara Skrzypek była
członkiem zarządu spółki Srebrna i zarządu Instytutu im.
Lecha Kaczyńskiego.
Po śmierci Barbary Skrzypek, Jarosław Kaczyński w wywiadzie w Telewizji Republika podkreślił, że wiele jej zawdzięcza i przyznał, że była jego przyjaciółką. "Przez prawie 30 lat współpracowaliśmy ze sobą w różnych czasach - i na wozie i kiedy nasza partia była pod wozem. Zawsze konsekwentnie, niezwykle pracowała. Jej przedwczesna śmierć to niezwykły cios dla mnie i naszego środowiska" - powiedział Jarosław Kaczyński.
Polityk PiS zaznaczył, że Barbara Skrzypek nie angażowała się bezpośrednio w politykę, ale doradzała mu w niektórych kwestiach. "Była niezwykle dyskretna, uczciwa, taka, że wydawało się, że ktoś taki nie może w ogóle po tej ziemi stąpać" - wspominał współpracowniczkę Jarosław Kaczyński.
Barbara Skrzypek - kontrowersje
12 marca 2025 roku Barbara Skrzypek była przesłuchiwana w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. "dwóch wież", czyli działalności spółki Srebrna oraz planów budowy dwóch wieżowców w warszawskiej dzielnicy Wola.
Barbara Skrzypek zeznawała w tym postępowaniu jako świadek. Trzy dni po tym przesłuchaniu zmarła. Według Jarosława Kaczyńskiego przesłuchanie to miało przyczynić się do śmierci urzędniczki, a Barbara Skrzypek, według prezesa PiS, została "ofiarą łotrów".
W czasie przesłuchania Barbara Skrzypek
miała sygnalizować, że źle się czuje oraz
prosić o obecność pełnomocnika na sali. Jednak prokuratura utrzymuje, że nie było podstaw prawnych do udziału adwokata w tej czynności. Prokurator
Ewa Wrzosek, która prowadzi sprawę, zapewniła, że
przesłuchanie odbyło się zgodnie ze wszystkimi standardami. Dodała, że Barbara Skrzypek w trakcie sprawy sygnalizowała jedynie zdenerwowanie oraz problemy ze wzrokiem, ale w związku z tym protokół został jej odczytany.
Część polityków zasugerowała, że prokurator Ewa Wrzosek nie powinna prowadzić tej sprawy ze względu na zaangażowanie polityczne. Prokuratura powiadomiła z kolei, że osoby, które łączą śmierć Barbary Skrzypek z działaniami prokuratury odpowiedzą za to karnie - mogą także odpowiadać za pomówienia i groźby, które były kierowane wobec prokurator prowadzącej postępowanie.
18 marca 2025 r. prokuratura podała, że ze wstępnych wyników sekcji zwłok przyczyną zgonu Barbary Skrzypek była "niewydolność krążenia w przebiegu bardzo rozległego zawału tylnej ściany serca z obecnością skrzepliny i upośledzeniem drożności gałęzi okalającej lewej, tylnej wieńcowej". Prokurator Norbert Woliński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowe Warszawa-Praga podkreślił, że w trakcie sekcji nie stwierdzono obrażeń mechanicznych, które mogły mieć wpływ na zgon.
Barbara Skrzypek - ciekawostki
W 2018 roku Barbara Skrzypek znalazła się na 41. miejscu wśród 50 najbardziej wpływowych Polek i Polaków w rankingu "Wprost". Tygodnik uznał urzędniczkę za "najbardziej tajemniczą i zarazem jedną z najważniejszych kobiet w polskiej polityce".
Postać Barbary Skrzypek była parodiowana w internetowym serialu komediowo-politycznym "Ucho Prezesa", stworzonym przez Roberta Górskiego, lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju. W serialową "Panią Basię" wcieliła się aktorka Izabela Dąbrowska.
Barbara Skrzypek - życie prywatne
Barbara Skrzypek była zamężna. Miała syna Marcina Skrzypka, który współpracował z PiS.
Barbara Skrzypek została pochowana 22 marca 2025 r. w Gorlicach.