Reklama

Niezwykłe odkrycie w Starachowicach. Miecz i grot sprzed 2000 lat

Na terenie Nadleśnictwa Starachowice miłośnicy historii dokonali nietypowego odkrycia. Poszukiwacze natknęli się w lesie na wczesnośredniowieczny miecz i grot sprzed dwóch tysięcy lat. "To kolejne tego typu odkrycie na tym terenie" - poinformowali leśnicy.

Grot sprzed dwóch tysięcy lat znalazł w starachowickim lesie jeden z poszukiwaczy Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Eksploracyjnego "Trojak" ze Stąporkowa. Zaledwie godzinę później pasjonaci Grupy Ochrony Zabytków "FORT" wykopali z ziemi dobrze zachowany wczesnośredniowieczny miecz.

"Miecz ma łączną długość ok. 76 cm" - napisali pasjonaci historii w mediach społecznościowych.

Jak poinformowało Nadleśnictwo Starachowice, oba znaleziska trafiły do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, gdzie zostaną dokładnie zbadane i poddane konserwacji. "Docelowo mają trafić do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach" - przekazali leśnicy.

Reklama

Starachowice: Kolejne cenne odkrycie w lesie

Pracownicy Lasów Państwowych wskazują, że to nie pierwsze tego typu odkrycie na tym terenie. Grupa Ochrony Zabytków "FORT" ze Starachowic cztery lata temu znalazła w lesie inny grot sprzed setek lat.

Trzy lata temu znaleziono natomiast nieśmiertelnik żołnierza z Tarnopola, walczącego w czasie II wojny światowej. Dzięki pomocy Fundacji "Ocalić Od Zapomnienia" udało się wówczas odnaleźć jego rodzinę.

"Poszukiwaczom gratulujemy i życzymy kolejnych równie cennych znalezisk" - napisali leśnicy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niesamowite odkrycie | Starachowice | Las | nadleśnictwo | miecz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy