Reklama

Reklama

Jadwiga Emilewicz na ambonie. Stanowisko Jasnej Góry

Trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych - zapowiedział w specjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Legan. Jest to odpowiedź na bieżącą debatę publiczną - zaznaczył.

W niedzielę, 21 czerwca, na Jasnej Górze odbywała się Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców. Wzięła w niej udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która po mszy św. wygłosiła ponad 10-minutowe przemówienie skierowane do pracodawców i przedsiębiorców.

Głos Episkopatu

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w niedzielę wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że "ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego".

Przywołał wskazania KEP z 2005 roku do nowego wydania 'Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego', w którym podkreślono, że "ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego".

Reklama

Rzecznik Episkopatu podkreślił również, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych, gdyż nie jest to jego rolą.

Oświadczenie rzecznika prasowego Jasnej Góry

W związku z tym ojcowie paulini wydali oświadczenie, w którym zapowiedzieli przygotowanie specjalnego dokumentu, który będzie "regulował zasady wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych".

"Od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry (zakonu paulinów - red.), a więc od dnia 26 maja 2020, trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych oraz inne zagadnienia związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymek do naszego Sanktuarium. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca" - napisał o. Michał Legan.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy