Reklama

Reklama

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post 2022? Co to jest i ile trwa?

Wielki Post to okres przygotowań do najważniejszego chrześcijańskiego święta — Wielkanocy. Co to jest Wielki Post, ile trwa i kiedy się zaczyna? Czym różni się post ilościowy od postu jakościowego? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule, a dodatkowo dowiesz się, czym są: droga krzyżowa i gorzkie żale.

Do Wielkiego Postu 2022 pozostało coraz mniej czasu. Nikogo nie powinno więc dziwić, że internauci masowo poszukują w internecie informacji na temat tego, kiedy jest Wielki Post 2022? Ludzi interesuje zarówno to kiedy się zaczyna Wielki Post, jak i to, kiedy kończy się Wielki Post w tym roku. 

Chrześcijanie dobrze wiedzą, co to jest Wielki Post i jakie tradycje się z nim wiążą, jednak nie wszyscy Polacy mają taką wiedzę. Podpowiadamy zatem nie tylko, ile trwa Wielki Post, ale również czym są droga krzyżowa oraz gorzkie żale.

Reklama

Wielki Post 2022: Co to jest Wielki Post i ile trwa?

Wielki Post, który bywa nazywany również czasem czterdziestnicy to okres zadumy i pokuty, w którym chrześcijanie przygotowują się do najważniejszych świąt w roku - Wielkanocy. Wierni biorą wówczas udział w nabożeństwach tj. Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa, uczęszczają na rekolekcje oraz rezygnują z udziału w hucznych zabawach. 

  • Ile trwa Wielki Post?

Wielki Post powinien trwać dokładnie 40 dni, ponieważ dokładnie tak długo Jezus Chrystus przebywał na pustyni, poszcząc. W tym czasie kusił go również szatan. W rzeczywistości 40 dni to czas umowny, a Wielki Post trwa zazwyczaj około 46 dni. Trzeba jednak wiedzieć, że niektórzy nie wliczają do tego okresu niedziel. 

  • Kiedy się zaczyna Wielki Post?

Rozpoczyna go Środa Popielcowa. Tradycyjnie przychodzimy wtedy do kościoła, aby kapłan posypał nam głowę popiołem na znak pokuty oraz tego, że wszystko to, co doczesne w końcu przeminie. 

  • Kiedy kończy się Wielki Post?

Symbolicznym zakończeniem Wielkiego Postu jest liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Niektórzy wliczają do niego jednak również Wielki Piątek i Wielką Sobotę przed Wielkanocą, które uznaje się jednak powszechnie za tzw. post paschalny. 

Wielki Post: Kiedy jest Środa Popielcowa i Wielki Post 2022?

Wielki Post 2022 zaczyna się w Środę Popielcową 2 marca, a kończy w Wielki Czwartek 14 kwietnia 2022

Podobnie jak Wielkanoc, Środa Popielcowa to święto ruchome, a więc jego data co roku jest inna i wyznacza się ją na podstawie tzw. kościelnej pełni księżyca. 

Wielki Post 2022: Post ilościowy, a post jakościowy. Czym się różnią?

Czas przygotowania do Wielkanocy jest dla chrześcijan niezwykle ważny. W okresie Wielkiego Postu i postu paschalnego wierni często praktykują więc post ilościowy oraz post jakościowy. Co w praktyce oznaczają oba pojęcia?

Post jakościowy - najprościej mówiąc, odnosi się do tego, co jemy

  • Post jakościowy, który obowiązuje w większość piątków w ciągu roku, to przede wszystkim powstrzymywanie się od jedzenia mięsa oraz spożywania jego ekstraktów tj. chociażby rosół. Można jednak jeść ryby, jaja czy nabiał. 

  • Post jakościowy dotyczy wiernych po 14. roku życia do 60. roku życia oraz osób, które z przyczyn zdrowotnych lub innych istotnych przyczyn nie mogą go przestrzegać, a także nie udzielono im dyspensy. 

Post ilościowy - najistotniejsze w nim jest to, ile jemy. 

  • Osoby, które przestrzegają postu ilościowego mogą spożyć jeden syty posiłek dziennie. Nie oznacza to jednak, że nie należy jeść rano i wieczorem. Po prostu muszą to być skromne dania. 

  • Post ilościowy dotyczy wiernych po 18 roku życia, którzy nie skończyli 60 lat i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do jego przestrzegania, a także nie udzielono im dyspensy.

Post ścisły - to połączenie postu ilościowego i jakościowego

  • Przestrzega się go w Wielki Piątek i Środę Popielcową

  • Należy wówczas pilnować zarówno ilości, jak i jakości spożywanych posiłków. 
  • Obowiązuje osoby po 18 roku życia, aż do ukończenia 60 lat. 

Wielki Post 2022: Droga Krzyżowa

Wielki Post 2022 to czas, gdy mają również miejsce nabożeństwa adoracyjne drogi krzyżowej, które odprawia się w każdy piątek. 

W pierwszej drodze krzyżowej wierni biorą udział tradycyjnie dwa dni po Środzie Popielcowej. Droga krzyżowa, podczas której chrześcijanie rozważają 14 stacji, będących wydarzeniami z życia Jezusa Chrystusa,  ma upamiętnić jego męczeńską śmierć oraz złożenie ciała do grobu. 

Wielki Post 2022: Gorzkie żale

Gorzkie żale również są istotnym elementem Wielkiego Postu. To wielkopostne nabożeństwo pasyjne, które jest popularne szczególnie w polskim kościele katolickim. Odprawia się je najczęściej w niedziele. Podczas gorzkich żali, które składają się z trzech zasadniczych części, zawierających hymn i dwie pieśni, wierni kontemplują nad męką Jezusa Chrystusa.

Czytaj również:

Wielki Post 2022: Jaki jest sens ostatków i Wielkiego Postu?

Wielki Post 2022: Jak zrobić faworki na karnawałowe ostatki?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy