Reklama

Reklama

Kiedy wypada tłusty czwartek 2022? I jak zrobić idealne pączki?

Tłusty czwartek coraz bliżej. Zapewne wielu z was zastanawia się, kiedy będzie można bezkarnie objadać się pączkami. Nie ukrywamy, że nurtuje to i nas. Na szczęście tłusty czwartek już niedługo – jeszcze tylko dwa tygodnie.

Kiedy w 2022 roku wypada tłusty czwartek?


Przypomnijmy, że tłusty czwartek to święto zwyczajowe ma ruchomą datę, która zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W 2022 roku będzie to niedziela 17 kwietnia.

Tłusty czwartek wypada natomiast dokładnie 52 dni wcześniej. Zatem w 2022 roku cukiernie będą szturmowane 24 lutego.

Najlepsze pączki i faworki na tłusty czwartek

Jeśli w oczekiwaniu na tłusty czwartek 2022 rozważacie, czy nie lepiej samemu przygotować sobie pączki, przychodzimy z pomocą. W serwisie Smaker znajdziecie sprawdzone przepisy na zrobienie najlepszych pączków - tradycyjnych, z różą czy nutellą. Podpowiadamy zaledwie kilka z nich:

Reklama

Pączki na dziewięć sposobów

Jak zrobić idealne pączki?

Tłusty czwartek to jednak nie tylko tradycyjne pączki, ale także inne słodkość - jak faworki czy karnawałowe róże. Sposoby na urozmaicenie tłustego czwartku także znajdziecie w Smakerze.

Nie tylko paczki. Co jeszcze można zjeść w Tłusty czwartek?

Sprawdzone przepisy na faworki

Tłusty czwartek, czyli nadprogramowe kalorie

Dietetycy zwracają uwagę, że objadanie się pączkami w tłusty czwartek to jednak nie tylko duża przyjemność. Zwyczaj ten ma także swoją ciemną stronę - nadprogramowe kalorie. Ile ich jest w tradycyjnym pączku, skoro często słyszymy o "kalorycznej bombie"? Średnio pączek ma ok. 270-290 kalorii. Z czekoladą, budyniem albo lukrem - nieznacznie więcej, od 300 do 350 kcal.

Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że pączki przyrządzane na słodko są znane w Polsce od XVI wieku. Wcześniej były nadziewane głównie... słoniną. Słodka forma to najpewniej zapożyczenie z kuchni arabskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy