Reklama

Reklama

Środa Popielcowa 2022: Kiedy wypada i co oznacza?

Środa Popielcowa to nie tylko posypywanie głów popiołem, ale również ścisły post, którego należy przestrzegać. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2022, co to za święto i co można jeść w Popielec? Czy Środa Popielcowa to święto nakazane i dzień wolny od pracy? Odpowiadamy!

Środa Popielcowa i Wielki Post 2022 zbliżają się wielkimi krokami, a to znak, że do świąt Wielkiej Nocy, które są najważniejszymi świętami w Kościele Katolickim, zostało coraz mniej czasu. 

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2022, co oznacza i dlaczego ksiądz posypuje nam głowę popiołem? Czy w tym dniu dozwolone jest spożywanie pokarmów mięsnych, a jeśli nie, to co można jeść w Popielec

Reklama

Środa Popielcowa 2022: Kiedy wypada? Czy jest dniem wolnym od pracy?

Datę Wielkanocy i uzależnioną od niej datę Środy Popielcowej wyznacza się na podstawie tzw. kościelnej pełni księżyca. Święta Wielkiej Nocy wypadają w pierwszą niedzielę, która po niej następuje. To właśnie z tego powodu, Popielec na ogół obchodzi się w okresie pomiędzy 5 lutego a 10 marca. Środa Popielcowa 2022 wypada w środę 2 marca

Środa Popielcowa nie jest jednak dniem wolnym od pracy, co oznacza, że mamy obowiązek w trybie normalnym wykonywać swoje obowiązki. 

Środa Popielcowa 2022: Co to za święto?

Środa Popielcowa 2022 to święto ruchome, w którym wierni jak co roku masowo odwiedzą kościoły, aby kapłan na znak przyjętej pokuty symbolicznie posypał ich głowy popiołem. Ten dzień nie jest jednak świętem nakazanym, więc nie mamy obowiązku uczestnictwa w mszy. 

Popielec często nazywa się również Wstępną Środą, ponieważ jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który przygotowuje katolików do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanocy).

Wielki Post 2022: Od kiedy do kiedy, ile trwa?

Ile trwa Wielki Post 2022? Teoretycznie powinno to być dokładnie 40 dni, gdyż właśnie tyle czasu Jezus spędził, poszcząc na pustyni. Okazuje się jednak, że ten czas jest umowny, a w praktyce Wielki Post trwa nieco dłużej - zazwyczaj 46 dni, chociaż niektórzy nie wliczają do niego niedziel. 

W bieżącym roku kalendarzowym Wielki Post 2022 to okres od Środy Popielcowej – 2 marca 2022 do Wielkiego Czwartku 14 kwietnia 2022. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę przed Wielkanocą, które niektórzy także uznają za czas Wielkiego Postu, obchodzi się już natomiast tzw. post paschalny. 

Środa Popielcowa 2022: Co oznacza posypywanie głowy popiołem w Środę Popielcową?

Posypywanie głowy popiołem albo kreślenie nim znaku krzyża na czole wiernych w Środę Popielcową to zwyczaj praktykowany w liturgii od VIII wieku. Z puntu widzenia katolików gest ten ma bardzo ważne znaczenie. 

Jego celem jest przypomnienie wiernym o tym, że wszystko to, co doczesne prędzej czy później przeminie. Muszą więc pamiętać o pokucie i duchowym przygotowaniu się na zmartwychwstanie Chrystusa. Zdarza się również, że ksiądz wypowiada słowa: 

Przyjęło się, że popiół do posypywania głów w Środę Popielcową bierze się ze spalonych w Niedzielę Palmową palm. Zalecenie, że właśnie tak należy robić, można zresztą znaleźć w Mszale Rzymskim. 

Środa Popielcowa 2022: Czy tego dnia można jeść mięso?

Niektórzy na pewno zadają sobie pytanie, czy w Środę Popielcową 2022 można jeść posiłki zawierające mięso. Odpowiedź brzmi - nie. W Środę Popielcową 2022 tradycyjnie należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (wierni po 14 roku życia) oraz post ścisły, który dotyczy osób pełnoletnich do 60. roku życia.

Dorośli powinni zatem ograniczyć się do jednego pełnego bezmięsnego posiłku w trakcie dnia, a nastolatkowie zrezygnować ze spożywania pokarmów mięsnych. 

Dawniej w polskich domach w Środę Popielcową tradycyjnie podawało się kwaśny żur wielkopostny. Dziś nie każdy go je, jednak najważniejsze jest przede wszystkim to, aby w Popielec nie pić alkoholu i nie spożywać mięsa. 

Co można jeść w Środę Popielcową?

  • ryby
  • jaja 
  • nabiał 
  • zboża 
  • warzywa
  • owoce 

  • kasze

  • grzyby 

Czytaj również:

Środa Popielcowa: Co oznacza pierwszy dzień Wielkiego Postu 2022?

Środa Popielcowa 2022: Jak obchodzić środę popielcową? Czy można jeść mięso?

Wielki Post 2022: Jaki jest sens ostatków i Wielkiego Postu?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy