Grób Pański w kościele. Co symbolizuje i skąd pochodzi tradycja?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
44
Udostępnij

Grób Pański urządzany jest we wszystkich parafiach w okresie Triduum Paschalnego poprzedzającego Wielkanoc. W jakim celu się go przygotowuje? Wyjaśniamy.

Wierni zgromadzeni na mszy w Święta Wielkanocne
Wierni zgromadzeni na mszy w Święta Wielkanocne Tadeusz KoniarzReporter

Urządzanie Grobu Pańskiego to tradycja, która co roku ma miejsce w każdej parafii. We wszystkich bowiem kościołach znajduje się miejsce dla Najświętszego Sakramentu po Liturgii Wielkiego Piątku.

Wówczas Jezusa pod postacią Chleba kapłan przenosi z Ciemnicy właśnie do Grobu Pańskiego przy dźwięku kołatek. Tam wierni mają możliwość adorować umęczonego Jezusa, modlić się i dziękować za Jego mękę i śmierć na krzyżu. Wówczas panuje atmosfera ciszy i skupienia, bowiem wszyscy mają świadomość wydarzeń, w których uczestniczą.

Wielkanoc 2024. Grób Pański - miejsce dla Najświętszego Sakramentu

Grób Pański w kościele to symboliczne miejsce, które ma przypominać grotę, w której zostało złożone ciało Jezusa Chrystusa po męce. Taka przestrzeń jest potrzebna wiernym, by wyobrazić sobie, że biorą udział w wydarzeniach przed dwoma tysiącami laty. W Grobie Pańskim znajduje się miejsce dla Najświętszego Sakramentu, ale także figura umęczonego Jezusa. Wówczas łatwiej zrozumieć, a przede wszystkim skupić się na modlitwie, mając świadomość, że Jezus tyle wycierpiał.

Przy Grobie Pańskim w wielu parafiach organizowane są między innymi adoracje przygotowane przez zaangażowanych wiernych. Wówczas śpiewane są pieśni pasyjne bez akompaniamentu, a także czytane są rozważania pełne smutku, a zarazem wdzięczności za dar zbawienia. Najświętszy Sakrament znajduje się w Grobie od momentu złożenia po Liturgii Wielkiego Piątku aż do Wielkiej Soboty, a właściwie do momentu rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Wówczas Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony bez błogosławieństwa do tabernakulum. Na figurę umęczonego Chrystusa kładzie się białą zasłonę, a w Grobie umieszcza się figurę Jezusa Zmartwychwstałego. 

Wielkanoc 2024. Skąd tradycja urządzania Grobu Pańskiego?

Okazuje się, że zwyczaj ten przybył do Polski z Palestyny. Spopularyzowali go Bożogrobcy - zakon, który w Polsce swoją siedzibę miał w Miechowie - miejscu, gdzie znajduje się Bazylika Grobu Bożego.

Pierwsze zapisy o tym, jak wyglądała tradycja urządzania Grobów Pańskich pochodzi z XIII w. Wówczas do przygotowanego miejsca przenoszono krzyż przykryty czerwonym ornatem. Natomiast dopiero w XV w. zamiast krzyża pojawiała się Hostia. W zależności od epoki, Groby Pańskie miały różny charakter. Np. w okresie baroku - były bardzo bogato zdobione.

W miejscu, w którym składało się Najświętszy Sakrament po liturgii Wielkiego Piątku, organizowano adoracje i śpiewano Gorzkie Żale i inne, ludowe pieśni pasyjne. Zwyczaj ten w wielu miejscach przetrwał do dziś.

Jak urządzić Grób Pański?

Urządzanie Grobów Pańskich to tradycja, która praktykowana jest właściwie w każdej parafii. Najczęściej przygotowują go wierni wraz z księdzem proboszczem, bądź wikariuszami. Należy pamiętać o tym, by w odpowiednim miejscu znalazł się ołtarz lub tron dla Najświętszego Sakramentu, który powinien być przykryty przezroczystym lub białym welonem.

To Monstrancja musi być odpowiednio oświetlona i być w centrum przygotowanego Grobu. Dodatkowo umieszcza się tam figurę zmarłego Chrystusa. Ważnym elementem są również kwiaty, które układa się w tym miejscu.

Wszelkie dodatkowe elementy, które często pojawiają się w Grobie Pańskim, związane z bieżącymi wydarzeniami, z różnymi interpretacjami i inspiracjami - są dowolne. Najważniejsze, by oddać modlitewny charakter tego miejsca i niczym nie przysłonić tego, co najważniejsze - Najświętszego Sakramentu.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Patryk Jaki: Nie krytykuję, a wzmacniam obóz Zjednoczonej Prawicy
      Patryk Jaki: Nie krytykuję, a wzmacniam obóz Zjednoczonej PrawicyRMF24.plRMF
      Przejdź na