Reklama

Reklama

Plaga zamkniętych szlaków w Tatrach. Dlaczego TPN remontuje je akurat w wakacje?

Wycieczka w Tatry to dla wielu osób tradycyjny element każdych wakacji. Co roku tłumy turystów wydeptują szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym. I przy okazji denerwują się, dlaczego ten czy inny szlak jest zamknięty akurat w szczycie sezonu. Plaga zamkniętych tras w Tatrach dała się we znaki niejednemu z nas. Dlaczego władze TPN zamykają szlaki akurat w wakacje? Odpowiadamy.

Zapewne wielu z was nie raz musiało zmienić plan wycieczki po Tatrach z uwagi na zamknięte szlaki. Dobrze, jeśli udało się wam to przed wyjściem w góry. Gorzej, jeśli o zamkniętym szlaku dowiedzieliście dopiero w trakcie wycieczki i na szybko musieliście zmieniać trasę.

Remonty szlaków w Tatrach. Dlaczego akurat w wakacje?

Potrzeba remontowania górskich szlaków jest oczywista. Tylko dlaczego musi się to dziać akurat w szczycie sezonu turystycznego? W czasie gdy tłumy turystów chcą na tatrzańskich szlakach spędzić kilka dni wakacji?

Na te pytania odpowiedziały niedawno władze Tatrzańskiego Parku Narodowego na swoim profilu na Facebooku. Przy okazji informacji o kolejnych utrudnieniach i zamknięciach szlaków TPN wyjaśnił, dlaczego sezon letni to jedyny możliwy czas na remonty.

Reklama

Tatry: Które szlaki będą zamknięte w najbliższym czasie?

"Obecnie prace trwają na szlaku prowadzącym z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch. W najbliższym czasie przewidywane są dalsze prace w rejonie Orlej Perci oraz na szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch" - zapowiedział TPN.

Jak wyjaśniono, to część projektu "Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich", który rozpoczął się w 2019 roku i ma trwać 5 lat. W tym czasie wyremontowane zostaną 43 kilometry szlaków turystycznych.

Do tej pory wykonano już prace "między przełęczą Liliowe a Zawratem, na szlakach prowadzących z Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich na Krzyżne, z Hali Gąsienicowej na Skrajny Granat, Zadni Granat, Żleb Kulczyńskiego, na szlaku prowadzącym z Czarnego Stawu Gąsienicowego na Kozią Przełęcz oraz z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Udało nam się także wymienić na nowe sztuczne ułatwienia na wielu odcinkach usytuowanych między Świnicką Przełęczą a Żlebem Kulczyńskiego".

Remonty szlaków w wakacje? TPN wyjaśnia

Dlaczego jednak to wszystko dzieje się akurat w wakacje, gdy turystów na szlakach jest najwięcej?

"Nie da się remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu - tłumaczy Tatrzański Park Narodowy - Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody".

Gdzie szukać informacji o zamkniętych szlakach?

Jeśli szukacie informacji o aktualnych utrudnieniach i zamknięciach szlaków w Tatrach to warto śledzić kanały społecznościowe TPN. Obecnie utrudnienia występują m.in. w Dolinie Kościeliskiej w okolicy zejścia z Jaskini Mroźnej. Trwa tam remont szlaku zejściowego.

Wszystkie aktualne utrudnienia i zamknięcia szlaków można sprawdzić także na interaktywnej mapie z informacją turystyczną.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy