Reklama

Reklama

Niezwykłe zdjęcie z Karkonoszy. "To raczej długo nie przetrwa"

Karkonoski Park Narodowy opublikował zdjęcie ostatniego płatu śniegu w polskiej części pasma górskiego. Zaobserwowano go w Małym Kotle Śnieżnym, położonym na wysokości ok. 1200 m n.p.m. Oznacza to, że śnieg w Karkonoszach utrzyma się przynajmniej o dzień dłużej niż w zeszłym roku.

Polodowcowe Śnieżne Kotły położone są w zachodniej części Karkonoszy między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. To właśnie w Małym Śnieżnym Kotle o głębokości ok. 300 metrów zauważono "ostatni płat śniegu" w tym sezonie.

"Jak mówi nasz klimatolog Krzysztof Krakowski, ten śnieg spadł na początku stycznia. W ubiegłym roku śnieg zniknął w Karkonoszach 19 lipca, czyli w tym roku trwa dłużej" - wskazują przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego, jednocześnie podkreślając, że śnieg "raczej już jednak długo nie przetrwa".

Reklama

Ciepło w Karkonoszach. GOPR-owcy apelują i przypominają

W pasmie górskim utrzymują się wysokie temperatury. Grupa Karkonoska GOPR informuje, że w szczytowych partiach w ciągu dnia termometry pokażą od 15 do 24 st. Celsjusza, z kolei wiatr z kierunku południowego nie przekroczy 6 metrów na sekundę. Niebo nie będzie zachmurzone.

"Przed nami kolejny upalny i słoneczny dzień, według prognoz temperatury nawet w wyższych partiach Sudetów Zachodnich mogą sięgnąć powyżej 25 stopni C. Korzystając z letniej aury na górskich szlakach pamiętajcie o bezpieczeństwie. Nawet przy pozornie świetnej pogodzie, góry mogą być niebezpieczne" - apelują GOPR-owcy na Facebooku.

Ratownicy przypominają, by przed pieszą wędrówką przygotować dużą ilość płynów, dostosować trasę i tempo wędrówki do panujących warunków, a także zabrać ze sobą krem z filtrem, okulary przeciwsloneczne i nakrycie głowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy