Reklama

Zapasy Javelinów na wyczerpaniu. USA: Musimy przyspieszyć produkcję

W Stanach Zjednoczonych kończą się zapasy pocisków Javelin i Stinger. Wiele zestawów tej broni USA przekazały walczącej Ukrainie. Według senatora Richarda Blumenthala potrzebna jest specjalna ustawa, która przyspieszy ich produkcję.

Wyczerpują się nasze zapasy pocisków przeciwrakietowych Javelin i Stinger, potrzebna jest specjalna ustawa, która przyśpieszy ich produkcję - napisał w czwartek na Twitterze amerykański senator Richard Blumenthal.

Senator poinformował, że Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie około jednej trzeciej posiadanych przez siebie pocisków przeciwrakietowych Javelin. Uzupełnienie tych zapasów może potrwać 32 miesiące. W obecnych warunkach USA są w stanie produkować około 1000 takich pocisków rocznie.

Potrzebna specjalna ustawa

Blumenthal zwrócił się do administracji prezydenta Joe Bidena o stworzenie specjalnej ustawy "Defence Protection Act", która pozwoli utrzymać odpowiednie zapasy pocisków.

Reklama

W podobnym tonie wypowiedział się senator Jack Reed, stwierdzając, że Stany Zjednoczone muszą nie tylko pomagać Ukraińcom, lecz również mieć zdolność do utrzymywania własnych rezerw pocisków Stinger na odpowiednim poziomie. Inni parlamentarzyści amerykańscy także opowiadają się za stworzeniem specjalnej ustawy - poinformował portal Axios.

Prezydent Joe Biden odwiedził we wtorek zakłady Lockheed Martin w Alabamie, produkujące pociski przeciwczołgowe Javelin i wezwał Kongres do zatwierdzenia 33 miliardów dolarów przeznaczonych na dodatkową pomoc militarną dla Ukrainy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | javelin | stinger | Ukraina | wojna | pomoc dla ukrainy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy