Reklama

Reklama

Rosjanie masowo wykupują bilety lotnicze. Skutki orędzia Putina

Tuż po ogłoszeniu przez Władimira Putina "częściowej mobilizacji" wykupiono wszystkie bezpośrednie bilety na dzisiejsze loty do Stambułu i Erywania - podaje Biełsat. W ekspresowym tempie wyprzedaje się też Dubaj. Ceny sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Władimir Putin ogłosił w środę rano częściową mobilizację w Rosji. Operacja ma rozpocząć się jeszcze w środę i objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Mobilizacja obejmie ok. 300 tys. osób - poinformował w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Jeszcze zanim prezydent Rosji wygłosił orędzie, Rosjanie masowo zaczęli wpisywać w internetową wyszukiwarkę hasła "jak wyjechać z Rosji" i "mobilizacja".

Na sprawę uwagę zwróciły rosyjskie media, w tym "Moskowskij Komsomolec". Dziennik określił wzrost liczby zapytań o sposób opuszczenia Federacji Rosyjskiej jako "dramatyczny". Jak wskazują dane Google Trends, Rosjanie zaczęli tłumnie wyszukiwać hasło we wtorek 20 września po południu, a szczyt zainteresowania hasło "jak wyjechać z Rosji" osiągnęło około godziny 20:00. Podobnie  było w przypadku hasła "mobilizacja".

Reklama

Inne popularne hasła tego dnia w wyszukiwarce dotyczą "stanu wojennego" i tematu zwolnień ze służby wojskowej.

Częściowa mobilizacja w Rosji. Masowo znikają bilety lotnicze

Jak podaje Biełsat, powołując się na niezależny portal Wiorstka, kilka minut po wystąpieniu Putina wyprzedały się wszystkie bezpośrednie bilety na 21 września do Stambułu i Erywania (tam Rosjanie nie potrzebują wizy).

Z kolei według danych serwisu rezerwacji Aviasales sprzedano również wszystkie bilety na najbliższe dni na loty z Rosji do Armenii i Turcji. Ceny poszły w górę. Przykładowo, lot Moskwa-Stambuł na najbliższy weekend kosztuje 13,5 tysiąca złotych. Moskwa-Dubaj? 598 tysięcy rubli, czyli 47 tysięcy złotych.

Przed południem można było też kupić kilka bezpośrednich biletów z Moskwy do Turcji - ale już na koniec tygodnia - informuje Biełsat. Z kolei Łotwa zapowiedziała, że nie będzie wydawać wiz humanitarnych Rosjanom chcącym uniknąć mobilizacji.

Częściowa mobilizacja w Rosji. Nie będą mogli opuścić kraju?

Kreml nie wyjaśnił, czy potencjalnych kandydatów do wojska obowiązuje zakaz opuszczania kraju.

Jednocześnie paragraf 2 artykułu 21 ustawy o mobilizacji brzmi: "Obywatelom zarejestrowanym w wojsku od momentu ogłoszenia mobilizacji zabrania się opuszczania miejsca zamieszkania bez zgody komisariatów wojskowych, federalnych władz wykonawczych i organów zarządzających rezerwą".

Czytaj też: Ważne zmiany w ruchu drogowym dla pieszych i kierowców. Uwaga, mogą posypać się mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy